logo

Hasiči pražského Dopravního podniku si stěžují, že jim nejsou propláceny přestávky, které defakto nemohou vybírat

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Server Lidovky.cz v loňském roce informoval o bývalém hasiči pražského Dopravního podniku Otomaru Turkovi. Ten se soudil s Dopravním podnikem o peníze, které mu nebyly propláceny za přestávky, které defakto nemohl čerpat, a to z důvodu povahy svého povolání.

Jakožto hasič totiž musel být připraven neustále k výjezdu, a to i v průběhu dvou půlhodinových přestávek, které nejsou hasičům v Dopravním podniku propláceny.

Po úspěchu svého bývalého kolegy se na soud obrátilo dalších 60 hasičů Dopravního podniku.

O co vlastně jde?
„Hasiči DP mají směny dlouhé 12 hodin (+15 minut při střídání směn). Zaplaceno mají ovšem o hodinu méně. V pracovní době jsou dvě nařízené pracovní přestávky na jídlo a oddech. Tyto přestávky ale hasiči nemohou plnohodnotně čerpat protože je v práci nikdo nevystřídá a oni tak musí být neustále připraveni k výjezdu na mimořádnou událost. Hasiči DPP když nejsou u zásahu postupují dle denního řádu-jezdí na prohlídky stanic metra a objekty DPP, školí se, provádějí výcvik ať už havarijních postupů při nehodách metra, vyprošťování z havarovaných vozidel a nebo dle bojového řádu jednotek PO. Častokrát se stává, že zaměstnání zasáhne i to zmiňovaných dvou přestávek. Pokud se jedná o skutečný zásah o minimální délce 15 minut v přestávce je zaplacena práce přes čas, ale pouze v případě skutečného zásahu. V současné době se věc má tak, že okolo 60 hasičů podalo žalobu na DPP z důvodu krácení mzdy a čekáme se bude dít,“ uvedl pod příslibem anonymity jeden z hasičů.

Hasičům nabídly pomocnou ruku také odbory: http://www.odpp.cz/?p=1457

MrK, Týdeník Policie