logo

Hasiči při vyprošťování dodávky z potoka na Bruntálsku řezali dřeviny i led

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Tři jednotky hasičů zasahovaly v úterý 31.1.2017 ráno a dopoledne v Lomnici, místní části Tylov (okres Bruntál) u nehody dodávkového vozidla Mercedes Benz Sprinter, které skončilo v potoce, zaklíněné v dřevinách i dopravní značce. K vyproštění dodávky musela přijet těžká hasičská technika z Bruntálu a Opavy.

Operační středisko hasičů bylo o nehodě, po níž lehce zraněný řidič doslova zázračně vylezl z dodávky ještě před příjezdem hasičů, v úterý čtvrt hodiny před sedmou hodinou ranní. Do Lomnice vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Bruntál a Opava, včetně vyprošťovacího speciálu na podvozku Tatra 815 (stanice Bruntál) a automobilového jeřábu Demag/Terex (stanice Opava), společně s nimi i jednotka dobrovolných hasičů z Lomnice.

Hasiči ihned vyřezali díry do ledu Lomnického potoka a podařilo se jim zachytit pomocí nasákavého sorbentu a sorpční punčochy uniklé provozní kapaliny z havarované dodávky. Díry kvůli kontrole vyřezali i v ledu rybníka níže po proudu. Motorové pily museli použít také na radikální prořezání dřevin kolem dodávky, aby mohla být těžkou technikou vyproštěna a postavena na silnici. Během vyprošťování byla silnice I/45 zcela uzavřena.

Dodávka vezla dvě palety kosmetických výrobků – sprejů. Řidič měl podle zasahujících hasičů pouze lehké zranění nohy. K zásahu mj. přijeli zástupci odboru životního prostředí a pracovníci státního podniku Povodí Odry, s nimiž hasiči spolupracovali při řezání otvorů v ledu.

Petr Kůdela, HZS Moravskoslezského kraje