logo

Hasiči trénovali v zatopené části Hranické propasti, zkoušeli si postupy při záchraně potápěče z prostor neumožňujících přímé vynoření na hladinu

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Dne 5. září 2017 proběhl součinnostní výcvik potápěčů HZS Praha s potápěči České speleologické společnosti. Náplní výcviku bylo seznámení se zatopenou částí Hranické propasti a postupy při záchraně potápěče z prostor neumožňujících přímé vynoření na hladinu.

Výcviku se zúčastnili instruktoři a potápěči s kvalifikací PIII z opěrných bodů HZS hl. m. Prahy a HZS Olomouckého kraje, společně se Speleozáchrannou službou a členy základní organizace 7-02 Hranický kras. Dvojice potápěčů HZS provedla sestup vždy s jedním speleopotápěčem do místa zvaného Zubatice a následně vynoření za sifonem v místě zvaném Rotunda.

Dále byla součástí výcviku orientace podle vodících šňůr za dodržení bezpečnostních standardů pro jeskyní potápění. Jednalo se o hloubkový ponor a k zajištění ponorů byla připravena barokomora HAUX MEDISTAR.

Náročnější než samotný ponor byla logistika celé akce. Poděkování za přípravu a organizaci součinnostního výcviku patří kolegům kpt. Mgr. Josefu Skalkovi z úseku IZS Olomouckého kraje a kpt. Bc. Michalu Gubovi z odboru speciálních potápěčských činností a výcviku PČR.

HZS Praha