logo

Hasiči už týden likvidují požár skládky v Nové Cerekvi, na místě se již vystřídalo 30 jednotek ze tří krajů

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Zásah hasičů u hořící skládky dřevního odpadu v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku pokračoval i v sobotu. V pátek na místě došlo k reorganizaci zásahu. Na požářišti je nasazeno dvanáct velkoobjemových cisternových automobilových stříkaček, dvě speciální čerpadla pro dálkovou dopravu vody hadicovým vedením, rypadlo a bagr ze ZÚ HZS ČR, který hasičům umožňuje práci v prostředí s vysokými teplotami.

Díky pátečním přijatým opatřením byly odeslány na své základny zasahující jednotky sborů dobrovolných hasičů a na místě zasahují už jen profesionální hasiči (HZS Kraje Vysočina, HZS Jihočeského kraje, HZS Jihomoravského kraje, ZÚ HZS ČR) a jednotka podnikových hasičů společnosti Kronospan.

Stejně tak jako jsou neustále prováděny hasební práce a hasiči rozšiřují proluku mezi hořícím a nehořícím materiálem, tak je prováděno i měření koncentrací škodlivin v ovzduší a vodě. Zatímco ovzduší kontaminováno nebylo, tak vodní tok (Cerekvický potok) v blízkosti požářiště vykazuje prvky mírného znečištění. Pro snížení úniku vody z požářiště jsou přijata opatření.

Materiál, který není požárem zasažen, je z místa události odvážen.

V tuto chvíli lze jen velmi těžko odhadnout, jak dlouho zásah ještě potrvá.

kpt. Ing. Bc. Petra Musilová, HZS kraje Vysočina