logo

Hasiči v Moravskoslezském kraji řešili více než stovku událostí spojených s deštěm, ve Větřkovicích bláto dvakrát zaplavilo sportoviště

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V souvislosti s vytrvalým deštěm řešili hasiči na území Moravskoslezského kraje během neděle 3. června 2018 více než stovku událostí.

Problémy začaly okolo páté hodiny ráno, kdy hasiči vyjeli do Větřkovic na Opavsku, kde voda zaplavila zahrady a silnice. Už podruhé tady bláto z polí zaplavilo sportovní areál v centru obce. Poprvé ho – ještě v sobotu večer – kompletně uklidili sami místní občané, podruhé si už na pomoc přivolali hasiče.

Ti pomohli především s oplachem nánosů bahna z dlážděných povrchů a také postavili hráz z pytlů s pískem. Ta byla využita preventivně vzhledem k očekávání dalšího deště. Na místě kromě místních dobrovolných hasičů zasahovaly profesionální jednotky HZS MSK ze stanic v Opavě a Vítkově a také dobrovolná jednotka ze sousední obce Březová.

 

Hráz z pytlů s pískem hasiči stavěli i na jiných místech kraje, například v Chotěbuzi.

Celkem během dnešního dne ke čtrnácté hodině evidujeme 104 zásahů spojených s deštěm. V drtivé většině případů se jednalo o čerpání vody ze zatopených domů, sklepů a komunikací, hasiči rovněž občas tlakovou vodou protlačili propustky u silnic, aby mohla voda samovolně odtékat.

Nejvíce zasaženým okresem bylo Karvinsko, kde jsme řešili 52 událostí, Frýdecko-Místecko s 25 událostmi a Novojičínsko s 19 událostmi. Aktuálně ještě v rámci celého kraje zasahujeme u 10 podobných případů.

nprap. Jakub Kozák, HZS MSK