logo

Hasiči varují – pozor na nedostatečně zamrzlé vodní hladiny

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve Středočeském kraji proboření pod led nepřežil jeden muž. Bylo to v noci na sobotu 7. ledna, na Pivovarském rybníku v obci Hradištko v okrese Praha-západ.

Při příjezdu první jednotky k události byl jeden muž v péči posádky ZZS. Toho z vody zachránila osoba, která se v ten okamžik v místě vyskytovala. Další muž byl stále uvězněn ve velmi studené vodě pod ledem. Jílovským hasičům se ho podařilo přibližně po deseti minutách od příjezdu na místo neštěstí z vody vytáhnout. Na břehu byla ihned zahájena resuscitace. Po necelé půlhodině však lékař u tohoto muže konstatoval smrt.

Led na zamrzlém jezírku se prolomil dne 6. ledna také pod dvanáctiletým chlapcemv Areálu zdraví v Sokolově (Karlovarský kraj). Toho se naštěstí podařilo z vody zachránit včas a předat do péče zdravotníků.

Pod led se probořují i zvířata. Tak tomu bylo například v úterý 3. ledna 2017 dvě minuty před jednou hodinou odpoledne, kdy hasiči z Přeštic u Dobřan (Plzeňský kraj) vyjeli zachránit z řeky Radbuzy topícího se psa. Pes se probořil pod led a nebylo na první pohled možné určit jeho přesnou polohu. Hasiči ho nalezli v ledu pod břehem řeky. Vyprostili ho a předali majitelce. Obdobné štěstí neměl pes, kterého v Horažďovicích ze zamrzlého jezu hasiči vynesli mrtvého.

Na Silvestra jihočeští hasiči ze stanice Třeboň vyjeli k záchraně srny probořené v ledu cca 100 metrů od břehu rybníka Rožmberk. Jednotka se pomocí obleků Agama a raftu přiblížila ke zvířeti, které v zápalu boje o život a vidiny z polapení přibližujících se dvou červených zachránců na oranžovém člunu, se chopilo svých posledních sil a cca 20 metrů před jednotkou se vyškrábalo na pevnou zamrzlou vodní hladinu a uteklo na břeh.

Ne všechny případy ale končí šťastně. Ještě než Vy, Vaše děti či zvířecí miláčci vstoupíte na led, přesvědčte se o jeho dostatečné síle a pevnosti:
– Bezpečná síla ledu je minimálně 10 cm a v takovém případě má led namodralou barvu.
– Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty, např. listí.
– Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi,
– Myslete i na to, že do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům je lepší se vůbec nepřibližovat,
– Nikdy nezůstávejte při bruslení a pohybu po ledě sami, zejména děti a mládež by měly vždy informovat rodiče o místě bruslení.
– Pokud při vstupu nebo pohybu na ledě slyšíte praskání, vraťte se ihned na břeh, případně si lehněte a rozložte tak svoji váhu. Pokuste se doplazit na břeh, pokud to není možné, zůstaňte ležet a snažte se přivolat pomoc.

Když se led proboří
Jestliže se i přes veškerou opatrnost propadnete do ledové vody, zachovejte klid. Snažte se dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh. Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama. Při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější.

Když zachraňujete
– Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, nikdy se k danému místu nepřibližujte vestoje, ale v kleče nebo plazením. Na pomoc si vezměte hokejku, případně delší větev, bundu, opasek nebo lano.
– Zachránce by se měl vždy jistit a dbát zvýšené opatrnosti, aby se z něho nestal zachraňovaný.
– Zachráněného, kterého se vám podaří vytáhnout z vody, se snažte převléct do suchého oblečení a zajistit mu teplo.
– Zachráněného nikdy nenechávejte samotného, bez dozoru.
– Pokud při záchraně začne praskat led i pod vámi, ihned se vraťte na břeh a přivolejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.
– Do příjezdu záchranářů se snažte se zachraňovaným co nejvíce komunikovat.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová, HZS ČR