logo

Hasiči zachránili v Raškovicích ženu, která spadla při úpravě sedlové střechy

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) zasahovaly v sobotu 13.10.2018 v podvečer v Raškovicích (okres Frýdek-Místek) u ženy, která spadla ze sedlové střechy rodinného domku na šikmou stříšku o patro níž a zranila se. Hasiči ji snesli na nosítkách přes okno v úrovni stříšky a o schodišti až dolů do sanitky.

Operační středisko hasičů bylo o události informováno v sobotu krátce po půl šesté podvečerní. Do Raškovic vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Nošovice a Frýdek-Místek, odtud přijelo specializované lezecké družstvo hasičů i kompletním vybavením.

Žena středního věku patrně natírala plechové okraje střešní krytiny, okapové roury, nebo čistila okapy, aniž by byla jištěna lanem či jiným způsobem. Spadla dolů asi do hloubky 4 metry na šikmou střechu dřevěného přístavku (garáže). Při příjezdu hasičů již byla (zraněná, ale při vědomí) v péči zdravotníků ZZS MSK, ale ti ji nedokázali dopravit až dolů k sanitce. Hasiči nakonec mohli využít nedaleké okno, tím ženu na nosítkách opatrně protáhli a snesli po schodech dolů.

Obyvatelé rodinných domků často nepoužívají při pracích na střechách, čištění okapů či opravách komínů žádná bezpečnostní jištění, například lanem. Stačí ale malá nepozornost, náhlá zdravotní indispozice a místo radosti z krásně uklizené či natřené plechové střešní krytiny vznikají vážná zranění i úmrtí, nebo minimálně zaseknuté nohy a ruce v nějakém překvapivém střešním otvoru. A tak vzniká činnost pro složky IZS…

por. Mgr. Petr Kůdela, HZS MSK