logo

Hasiči zachraňovali muže, kterého zasypala zemina a kamení

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

K vážné nehodě došlo dne 14. března 2017 odpoledne nad lomem Rumchalpa u Kumburského Újezdu na Jičínsku. Při výkopových pracích v jámě došlo k zavalení jednoho muže, kterého zasypala zemina a kamení.

Událost byla na operační středisko HZS Královéhradeckého kraje ohlášena druhým mužem, který u jámy pracoval. Na místo události vyrazily ve 12:48 hodin jednotky profesionálních hasičů z Nové Paky, Jičína a centrální stanice Hradec Králové, dále dobrovolná jednotka hasičů z Nové Paky.

Ještě před příjezdem prvních hasičů na místo se snažil zavalenému muži pomoct jeho kolega, který ho postupně vyhrabával. Další vyprošťovací práce v jámě v těžko přístupném terénu prováděli hasiči, kteří pomocí lopat a rukama odhrabávali zeminu. Zhruba po patnácti minutách se hasičům podařilo muže vyprostit a ve vážném stavu ho předali zasahujícím lékařům a záchranářům pozemní a letecké záchranné služby.

Hasiči asistovali při resuscitaci vážně zraněného muže a po zajištění jeho zdravotního stavu ho pomohli transportovat z těžko přístupného terénu k vrtulníku. Ten pacienta transportoval do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Na místo byl povolán psycholog HZS Královéhradeckého kraje, který poskytl intervenční péči druhému muži. Příčiny nehody šetří Policie ČR.

por. Bc. Martina Žahourková, HZS KHK