logo

Hasiči zasahovali u požáru skladu sena v Jistebnici, na místo byla povolána i těžká technika Záchranného útvaru HZS ČR

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Od čtvrté hodiny ranní zasahují hasiči v Jistebnici, části obce Makov, kde byl ohlášen požár skladu sena. K zásahu vyjely jednotka profesionálních hasičů ze stanice Tábor, a to včetně výškové techniky, a jako posilové jednotky pak dobrovolné jednotky obcí Jistebnice, Opařany, Chyšky – Květuš a Chotoviny.

Požár zasáhnul uskladněné seno (přibližně 600 tun) v plném rozsahu, velitel si vyžádal z uvedených jednotek další cisterny. V blízké Vlásenici hasiči zřídili čerpací stanoviště, na požářiště pak vodu dovážejí kyvadlově cisternami.

V 5:23 hodin začalo vyskladňování zasaženého sena, které zahájil místní nakladač. Od půl sedmé ranní pracovaly ve skladu dva nakladače, které seno překládaly a hasiči jej prolévali vodou. Po osmé hodině se přidal již třetí nakladač. Hasiči zároveň s likvidací požáru sena řešili také rozšíření požáru do střechy. Po sedmé hodině byli zasahující profesionální a částečně i někteří dobrovolní hasiči vystřídáni, na požářiště nastoupila nová sloužící směna.

Krátce před devátou hodinou hasiči při vyskladňování objevili ve skladu větší množství dusíkatých hnojiv. Jednalo se pravděpodobně o ledek, a to v množství jedné tuny. Hasební práce byly pozastaveny, byl kontaktován příslušník chemické služby z Krajského ředitelství HZS Jihočeského kraje, se kterým byla situace konzultována. Výsledkem bylo, že veškerý zásah hasičů musel být veden v dýchací technice. Velitel zásahu rozhodnul o vytvoření tří bojových úseků: dva na vyskladňování a jeden na dohašování.

Okolo půl desáté dopolední byl celý zásah zkomplikován požárem jednoho z nakladačů. Tomu začal hořet po technické závadě motor, hasiči na jeho uhašení použili několik přenosných hasicích přístrojů. V průběhu zásahu museli hasiči dále řešit únik kontaminované vody, která vytékala do kanalizace. Z táborské stanice si proto velitel zásahu vyžádal dovoz kanalizačních ucpávek.
Vzhledem k množství uskladněného sena a především dlouhému a velmi náročnému zásahu bylo okolo poledne zažádáno o těžkou techniku Záchranného útvaru HZS ČR. Ze Zbiroha byly vypraveny stroje UDS a kolový nakladač. Oba byly v Makově k dispozici krátce před půl třetí odpolední, velitel zásahu si zároveň vyžádal jako posilové jednotky další cisterny pro dodávku vody. Operační důstojníci svolali další jednotky SDH obcí, a to z obcí Milevsko, Tábor a Chyšky, a v 15:11 vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu.

V 18:12 hodin velitel zásahu podal zprávu, že veškeré seno je ze skladu vyskladněno a že hasiči už dohašují poslední ohniska. Přibližně o hodinu později byl objekt předán Policii ĆR k zajištění. Všechny zasahující jednotky postupně začaly podle pokynů velitele zásahu požářiště opouštět. Požářiště bylo po celou noc monitorováno, a to jednotkou profesionálních hasičů z Tábora a jednotkou SDH obce Jistebnice. V sobotu po sedmé hodině ranní nastoupila nová směna profesionálních hasičů, kteří přijeli své kolegy do Makova vystřídat. Jistebničtí hasiči zásah ukončili okolo deváté dopolední. V 12:04 hodin velitel zásahu podal zprávu, že předal požáriště majiteli. A pak i poslední – táborská jednotka se vrátila na základnu.

Krátce před 16. hodinou však byla do Makova povolána znovu jednotka SDH obce Jistebnice, která prolévala vodou znovu doutnající ohnisko. Zatím není známa ani výše vzniklé škody, ani příčina vzniku požáru.

Vendula Matějů, HZS Jihočeského kraje