logo

Hasičům, kteří budou jako první u muničního skladu, daroval Pardubický kraj novou termokameru

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V úterý 27. ledna po zasedání Bezpečnostní rady Pardubického kraje předal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický krajskému řediteli hasičů plk. Miroslavu Kvasničkovi termokameru.

Zastupitelé koncem roku 2014 schválili nákup daru pro hasiče v hodnotě 240 tisíc korun. Termokamera, kterou zakoupil hasičům Pardubický kraj, poputuje na stanici do Poličky. Ta je nedaleko areálu v Květné, kam bude přepravena munice z Vrbětic.

Termokamera je neocenitelným nástrojem hasičů pro životně důležitou orientaci v situacích, kdy oheň, kouř a tma ztěžují jakoukoli jinou navigaci. Vyhledávání a záchrana jsou tak díky kameře podstatně snazší a bezpečnější.

Tato kamera je spolehlivá i v těch nejdrsnějších a nejnáročnějších podmínkách. Má téměř nezničitelné pouzdro, je odolná proti teplu a snadno snese mechanická namáhání při používání. Kamery jsou odolné i vůči vodě, prachu a lze ji používat i ve výbušném prostředí.

„Tato kamera dokonce umožňuje „vidět za roh“. Když hasič otevře dveře a než vstoupí do místnosti, lze získat rychlý a spolehlivý „první pohled“,“ říká kpt. Ing. Vít Preussler, hlavní chemik HZS Pardubického kraje. Pro hasiče má tato kamera ještě další výhodu – obsluhovat lze kameru jen jednou rukou a druhou ruku budou mít hasiči vždy volnou.

Stejný typ termokamery již hasiči mají od srpna 2014 díky projektu „Pořízení moderní techniky, technologií a věcných prostředků Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje pro efektivní zásah na mimořádné události a zlepšení podmínek na místě zásahu“ na stanicích v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, ve Svitavách a Vysokém Mýtě.

por. Vendula Horáková