logo

Hasičům ve Středočeském kraji se kvůli sněhu ztrojnásobil počet výjezdů, pomáhala i těžká technika ze Záchranného útvaru

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Sněžení se silným větrem způsobilo ve Středočeském kraji ve středu 4. ledna trojnásobný nárůst počtu zásahů hasičů oproti dlouhodobému průměru.

Profesionální i dobrovolní hasiči zasahovali nejčastěji v okresech Mladá Boleslav, Kolín, Příbram a Praha-východ. Celkem to bylo 101 zásahů, z nich většina souvisela s aktuálním počasím. V 54 případech šlo o technické pomoci a 35 událostí se týkalo dopravních nehod, především zprůjezdnění pozemních komunikací.

U sedmi dopravních nehod byl účastníkem autobus s lidmi, ale nikdy nedošlo ke zranění. V osobních automobilech u jiných dopravních nehod se zranilo 12 osob, žádná z nich vážně. Několik silnic bylo dočasně uzavřeno, ve sněhu v dopoledních hodinách uvízly desítky automobilů, např. u Bukovna (MB), Hudčic (PB) a Doubku (P-V).

Pozoruhodný je také trojnásobný nárůst spolupráce se zdravotnickou záchrannou službou při transportu pacientů z jejich domovů. Zhoršení zdravotního stavu některých nemocných lidí může souviset se změnou počasí.

Výstraha ČHMÚ na novou sněhovou pokrývku a náledí platila pro Středočeský kraj do čtvrtka 5. ledna, 09:00 hodin. S ohledem na předpokládaný vyšší počet dopravních nehod byla ve středu odpoledne na stanici Mladá Boleslav dočasně přemístěna speciální technika ze Záchranného útvaru HZS ČR ve Zbirohu. Konkrétně jde o čtyřnápravový vyprošťovací automobil na podvozku Tatra 815 a na obdobném podvozku také nákladní automobil s radlicí. V případě potřeby budou zasahovat ve Středočeském a Libereckém kraji.

Už ve středu vyjela tato technika spolu s jednotkou ze stanice Mladá Boleslav do Libereckého kraje k dopravní nehodě dvou nákladních automobilů na velmi špatně sjízdné vozovce mezi Dolní Krupou (okr. MB) a Ralskem (okr. CL). V noci na dnešek pak obě jednotky zasahovaly v Dobrovicích (okr. MB) u dopravní nehody nákladního vozidla s návěsem na boku.

Ve čtvrtek dopoledne byly posily ze Zbirohu nasazeny u dopravní nehody rumunského nákladního automobilu na dálnici D10 poblíž 35. kilometru ve směru do Prahy. Vozidlo zůstalo po smyku stát v nepojízdném stavu přes oba pruhy dálnice. Za pomoci vyprošťovacího automobilu byl kamion odtažen na přilehlou čerpací stanici. Technika poté přejela k nehodě dalšího nákladního automobilu na stejném kilometru v opačném směru do Turnova, kde došlo k proražení palivové nádrže a úniku přibližně 500 litrů motorové nafty. Zbytek byl jímán a přečerpáván. Po vyprázdnění palivové nádrže byl kamion vyproštěn a odtažen.

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel, HZS SČK