logo

Hlučínští hasiči trénovali v mrazu na štěrkovně záchranu osob pod ledem

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Profesionální (HZS MSK) a dobrovolní hasiči z Hlučína (okres Opava) trénovali 10.1.2017 v úterý na oblíbené štěrkovně záchranu osob, které se dostaly pod led, nebo pod nimi led prasknul, a skončily v ledové vodě. Vyzkoušeli několik způsobů záchrany. Počasí bylo ideální, vrstva ledu na hladině hlučínské štěrkovny kolem 20 centimetrů a teplota vzduchu se blížila k mínus deseti stupňům Celsia.

Na viditelně pevný led se vydali společně hasiči z jednotky HZS Moravskoslezského kraje i z jednotky dobrovolných hasičů, vybaveni nepromokavými kombinézami (tzv. suchými obleky), přilbou a záchrannou vestou. Dostatečnou sílu potvrdila několikaminutová práce hasiče s motorovou pilou při vyřezávání výcvikového otvoru odhadem 4 x 3 metry.

Cvičící hasiči se střídali v tréninku nejrůznějších způsobů záchrany tonoucích osob – pomocí žebříku, lana po hození záchranného pytlíku, nafukovacích záchranných saní, třináctimetrové teleskopické záchranné tyče, ukončené žlutou „oprátkou“, natlakovanou i obyčejnou hasičskou hadicí. Figuranty jim ochotně dělali otužilí kolegové, kterým nepůsobila extrémně ledová voda žádné potíže.

Tuto středu a čtvrtek by sem měly přijet jednotky hasičů z Ostravy a okolí na obdobný výcvik. Pilou vyřezaný otvor byl po úterním prvním výcviku obehnán viditelnou červenobílou bezpečnostní páskou.

por. Mgr. Petr Kůdela, HZS MSK