logo

Honička v Ostravě skončila nárazem ujíždějícího Oplu do policejního vozu

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Řidič vozu zn. Opel se snažil uniknout policistům. Dne 17. 6. 2018 po 6.45 hodin v Ostravě-Mariánských Horách zareagoval řidič automobilu na pokyn k zastavení zvýšením rychlosti a začal ujíždět. Podezřelý měl ujíždět krom různých ostravských ulic také stezkou pro chodce, dále měl vjet i do parku a na chodník, přičemž mohl ohrozit chodce. Specifická jízda pak skončila nárazem do dalšího vozu policistů. Automobil po nehodě zastavil, řidič i spolujezdec se ještě snažili utéci. Marně.

Při kontrole pak policisté zjistili nejen fakt, že řidiči byl uložen zákaz činnosti (spočívající v zákazu řízení vozidel) do roku 2020. Orientační test k přítomnosti drog 39letého řidiče byl pozitivní. Řidič odmítl odběr biologického materiálu. Ve vozidle se nacházely věci, které pocházely z trestné činnosti.

V průběhu prověřování shromáždili policisté informace k dalšímu protiprávnímu jednání muže. Dne 18. 6. 2018 zahájil ostravský policejní komisař trestní stíhání muže pro trestné činy krádeže, poškození cizí věci, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a maření výkonu úředního rozhodnutí. Muž je aktuálně podezřelý z celkem 19 skutků, spáchaných v době od 27. 3. 2018 do 17. 6. 2018. Způsobená škoda na majetku byla předběžně specifikována v částce, jež přesáhla 400 000 korun (dosud neobjektivizováno znalcem). Muž byl přitom odsouzen mimo jiné pro přečin krádež, trest odnětí svobody vykonal v listopadu 2017.

Aktuálně je muž podezřelý z 18 činů, kdy měl vniknout do vozidel a odcizit věci. Desetkrát se jednalo o vozy zn. Škoda Octavia a odcizení obou předních světlometů. Po rozbití okna vozu měl muž vniknout dovnitř, otevřít kapotu a odcizit světlomety. V dalších osmi případech měl z vozů odcizit rozličné věci – autorádio, nářadí, hokejky, dres, brýle, palubní kameru, peněženku s doklady a platební kartou etc. Devatenáctým případem je skutek, kdy řídil vůz, ačkoliv to má zakázáno (maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání). K protiprávnímu jednání docházelo zejména v Ostravě, jeden případ bych spáchán v Opavě, jeden v Kravařích.

Nicméně doplňujeme, že muž si i v květnu vyslechl sdělení obvinění pro trestné činy krádež a poškození cizí věci. Kriminalisté vedou vyšetřování okolností dalších osmi případů, spáchaných v době od prosince 2017 do května 2018. Muž měl v Ostravě vniknout do osmi zaparkovaných vozů a odcizit různé věci. Některými poškozenými byli cizinci. Z automobilů měl odcizit například nářadí či hudební nástroje…

Pachateli předmětného jednání hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková, Policie ČR