logo

Horští záchranáři zachraňovali v Jizerských horách zbloudilou ženu

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ženu, která se večer po setmění ztratila v oblasti česko-polských hranic, zachraňovali členové Horské služby z nepřístupného terénu.

Paní měla u sebe mobilní telefon, ale neznala číslo HS, takže zavolala manželovi. Ten se okamžitě obrátil na horské záchranáře a požádal je o pomoc. „Předal nám číslo jejího telefonu, takže jsme se s ní ihned spojili. Paní uvedla, že je někde v prostoru Velké Jizerské louky, ale neví přesně kde a neví, jak se odtamtud dostane,“ uvedl René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory. Dodal, že turistka naštěstí byla nedaleko jednoho z hraničních patníků, takže dispečinku HS sdělila jeho číslo.

„Do lokality jsme okamžitě vyslali záchranáře ze stanic na Jizerce a Severáku. Zároveň jsme požádali o spolupráci Policii ČR. Policisté nám ihned vyšli vstříc a patník podle svých záznamů přesně lokalizovali,“ popsal záchrannou akci René Mašín. Členové HS pak bez větších problémů ztracenou ženu našli, lehce podchlazenou, ale jinak v dobrém zdravotním stavu. Nicméně byla v místech, kam se nedokázala dostat už ani terénní technika HS. Turistku museli proto záchranáři nejdřív převést zasněženým a neschůdným prostorem, než jí poté mohli transportovat do místa jejího ubytování.

„Musím všechny, kteří se vydávají na túry, upozornit, že v horách přichází v této době stmívání velmi brzo. Kromě toho je oblast pokrytá cca 50 cm zmrzlého sběhu. V případě tmy, větru a mlhy pak může zbloudit i ten, který se v Jizerských horách dobře vyzná,“ důrazně varoval náčelník Mašín.

Radek Zeman, HS ČR