logo

Horští záchranáři ze Šumavy pomáhali při rozsáhlé pátrací akci na německé straně

plk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Do pátrací akce pod vrcholem Siebensteinkopfu jen kousek za hranicí se SRN se v neděli odpoledne zapojili záchranáři šumavské HS a čeští policisté.

Výzva přišla před půl třetí od Policie ČR s tím, že oni sami byli požádáni o pomoc německou stranou. „Podle všech informací se v udané lokalitě ozývalo silné volání o pomoc. Německá horská služba Bergwacht Bayern ihned zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. Nás a policisty pak požádali, abychom v součinnosti s nimi prohledali úbočí vrchu směrem k naší hranici,“ uvedl k pátrací akci Josef Tischler, zasahující člen Horské služby Šumava.

Zatímco v českém úseku pátralo jen několik osob, v ostatních částech pohoří, kde by se zraněný mohl nacházet, se jednalo o mohutnou akci. „Jen za Bergwacht pátralo asi šedesát záchranářů, přítomna byla i LandesPolizei, Červený kříž a němečtí hasiči,“ komentoval dění pod Siebensteinkopfem Josef Tischler. Kolem půl šesté večer pak bylo pátrání přerušeno, aniž by se hledaná osoba našla.

„Přestože spolupráce českých i německých složek v terénu probíhala perfektně, vlastně vůbec nevíme, po kom jsme pátrali. Zdá se, že skutečně jediná informace, kterou všichni měli, byla ta o úpěnlivém volání o pomoc,“ doplnil Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Připomněl, že podobná přeshraniční spolupráce probíhá na Šumavě vcelku často, ať už v případě pátracích akcí, tak u záchrany zraněných z obtížného hraničního terénu.

Radek Zeman, HS ČR