logo

Houbař se v Beskydech zřítil ze srázu, pád nepřežil

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Osmašedesátiletý houbař z blízké obce v úterý dopoledne spadl z asi patnáctimetrového srázu nedaleko obce Radvanov u Jablunkova.

Nehoda se stala před půl jedenáctou a krátce poté událost oznámil záchranářům HS Beskydy dispečink linky 155. „Ihned jsme vyrazili do vcelku nepřístupné lokality a zároveň s námi k nehodě mířil i vrtulník Letecké záchranné služby Ostrava. Kromě toho i sanitní vůz Rychlé zdravotnické pomoci, Hasičský záchranný sbor z Třince a dobrovolní hasiči z Jablunkova,“ popsal počátek záchranné akce Jaroslav Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Když záchranáři dorazili na místo, které přesně udal kamarád houbaře, zjistili, že muž po pádu nejeví známky života. „Pustili jsme se tedy do resuscitace a postupně jsme v ní všichni pokračovali asi tři čtvrtě hodiny. Poté lékař LZS konstatoval smrt,“ uvedl Jaroslav Pavlica s tím, že záchranáři následně čekali na příjezd Policie ČR a po ohledání místa nehody museli zesnulého transportovat k místu, kde jej mohli předat k převozu na patologii.

„Připomínám, že v letošní houbařské sezóně je to jen v oblasti Beskyd už třetí oběť. Apeluji na všechny milovníky houbaření, aby se nepouštěli do špatně přístupných lokalit a neriskovali zbytečně zdraví a život,“ důrazně varoval Radim Pavlica, náčelník Horské služby Beskydy. Doplnil, že i když dnešní záchranná akce skončila pro zraněného tragicky, šlo o perfektní souhru všech na místě přítomných složek Integrovaného záchranného systému.

Radek Zeman, HS ČR