logo

Hranická 2. mechanizovaná rota završila třítýdenní výcvik na střelnici ve vojenském prostoru Libavá

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Námětem byla reakce na silného nepřítele za užití BVP-2, pěchoty a ručních protitankových granátů. Cvičení bylo přínosem pro zkušené vojáky, ale i pro nováčky.

Cílem bylo prověřit, zda vojáci zvládnou taktiku na stupni rota a ostré střelby z BVP-2 uskuteční s co nejlepšími výsledky v daných časových normách. Hraničtí ničili mizivé i pohyblivé cíle až do vzdálenosti 2 300 metrů, a to nejen ve dne, ale i v noci.

Příslušníci roty zúročili své znalosti a schopnosti z odborných příprav a polních cvičení předešlého výcvikového roku, nováčci získali potřebné dovednosti. Velký důraz byl kladen na rozhodovací proces velitelů čet a velitelů družstev, kteří si mimo jiné procvičili vydávání bojových rozkazů.

Během samotných střeleb vojáci využili veškeré zbraně, které mají ve výzbroji. Střelci-operátoři BVP stříleli z kanónu i kulometu. Pěchota při útoku použila útočné pušky BREN, RPG-7, kulomety a granátomety. „Úroveň vycvičenosti velitelů a střelců-operátorů BVP šla znatelně nahoru. Náročné třítýdenní zaměstnání prověřilo schopnosti velení a dokázalo zužitkovat předešlé zkušenosti. Cvičení hodnotím velice kladně,“ uvedl velitel 2. mechanizované roty kapitán Michal Rožnovský.

Michal Voska, AČR