logo

Jihočeští kriminalisté vazebně stíhají muže pro podvody za 35 milionů korun, údajně chtěl zmizet do Brazílie

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Jihočeští kriminalisté, kteří se specializují na nejzávažnější hospodářské trestné činy, obvinili ze zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie a také z krácení daně poplatku a podobné povinné platby pětačtyřicetiletého muže z Domažlic.

Jako jednatel společnosti s honosným názvem korporace …., nejdříve v Praze a posléze v Písku měl obchodovat zcela po svém, podvodně. Nejenže předkládal nepravdivé faktury pro zdanění, ale přestože bylo podnikání převážně fiktivní, požádal ministerstvo průmyslu a obchodu o dotaci na nová pracovní místa v rámci vyhlášeného výzvy operačního programu podnikání a inovace. Prezentoval se jako úspěšný podnikatel v oblasti poskytování cloudových služeb. Uváděl a dokladoval zaměstnání několika osob, ty však nikdy neuzavřely pracovní smlouvu ani žádnou dohodu s podvodnou cloudovou korporací. Také ve společnosti nikdy skutečně nepracovaly.

Na stopu tohoto podvodu za více jak 35 000 000 korun přivedli kriminalisty pracovníci finančního úřadu.

Kriminalisté v rámci prověřování tohoto podvodného jednání muže zadrželi v bydlišti jeho matky. Pravděpodobně se snažil skrývat. Vyšetřovatelé pracovali s operativní informací, že muž ví o žhavé půdě pod nohama a plánuje zmizet v Brazílii. Podle šetření kriminalistů muž nikdy řádně nepodnikal, vše byly jen podvody. Při problémech s placením výživného již jednou v zahraničí zmizel. V současné době je vyšetřován vazebně. V případě, že by byl pro uvedené skutky odsouzen, hrozil by mu trest odnětí svobody ve výši pěti až deseti let.

mjr. Mgr. Bc. Jiří Matzner, Policie ČR