logo

Jihočeští policejní psovodi vypátrali ztraceného nemocného muže

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Dvě pátrací akce po ztracených mužích v jednom dni za sebou mají jihočeští policisté. K oběma došlo v úterý 29. srpna.

Nejprve, přijali krátce před dvanáctou hodinou, operační důstojníci na lince 158 oznámení od muže, který si vyrazil na houby v okolí Nových Hradů. Kolem deváté hodiny dopoledne, zaparkoval svoji Škodu Felicii kousek od silnice, a vyrazil do lesa, po pár hodinách bloudění mu došlo, že je zle a potřebuje pomoc. Policisté z obvodního oddělení Trhové Sviny a Suchdol nad Lužnicí, vyrazili do terénu a přes informace z mobilního telefonu, které dával policistům ztracený muž, ho nakonec nalezli v pořádku u silnice a dopravili ho k jeho vozidlu.

K dalšímu pátrání po ztraceném muži, byli povoláni českobudějovičtí policisté. Po starším muži, trpícím Alzheimerovou chorobou, se vydali pátrat boršovští policisté, českobudějoviští kynologové a kriminalisté, specialisté na pátrání po pohřešovaných osobách, v půl druhé odpoledne. Pohřešovaní muže oznámila jeho paní, se kterou se vydali k lesům u Plané, a pohybovali se v okolí letiště a Šindlových Dvorů. Paní se na chvíli otočila a muž zmizel. Ještě než se rozběhla rozsáhlá pátrací akce, v terénu se již pohybovali policejní kynologové ppor. Frank a prap. Procházka, kterým se podařilo nejprve nalézt proutěný košík na houby, a o kousek dál nemocného a dezorientovaného muže, kterého předali boršovským policistům, a ti ho dopravili v pořádku k jeho ženě.

Kriminalisté, kteří se specializují na pátrání po pohřešovaných doporučují všem, kteří se vydávají do lesa ať už na procházky nebo houby, aby svou cestu oznámili někomu dalšímu. Zejména kam se přesně chystají, a jak dlouho se plánují zdržet. Důležité je mít u sebe nabitý mobilní telefon a nejlepší je vydat se do lesa alespoň ve dvojici. Hazardní bývá vydávat se na místa, která vůbec neznáme. Člověk v lese velmi rychle ztratí orientaci. Pokud už se do lesů vydáte, zohledněte vždy počasí a svůj zdravotní stav, pokud se necítíte dobře, sami se raději nikam nevypravujte.

por. Bc. Lenka Krausová, PČR