logo

Jihomoravští celníci šlapou hazardu na paty

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Jedenáct zkontrolovaných provozoven, 46 zadržených „výherních automatů“, dva svazky klíčů k zařízením a hotovost ve výši 6560 korun, to je bilance dozorové činnosti celníků nad provozováním hazardních her za poslední dva měsíce v Brně a okolí.

Kontrolám se nevyhnulo sedm podniků jak v centru Brna, tak i na jeho okraji a pokračovalo se i za hranice města na Blanensko, kde byly prověřeny další čtyři podniky. Skutková podstata všech zjištěných porušení zákona byla až na jednu výjimku totožná – provozování hazardní hry bez patřičného povolení. V jednom případě byla zjištěna hra bez registrace a na cizí hráčskou kartu.

Pravidla a způsob provozování hazardních her jsou v České republice zakotveny v zákoně č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách. Ten jasně stanovuje, že provozovat hazardní hru lze pouze na základě povolení, které vydává Ministerstvo financí ČR. Hráči jsou zase povinni se v dané herně registrovat na základě údajů z občanského průkazu a hra jim je pak umožněna pouze s jejich hráčskou kartou.

Za porušení zákona o hazardních hrách může být ve správním řízení uložena pokuta až do výše 50 milionů korun. Zadržená zařízení a finanční prostředky pak mohou propadnout ve prospěch státu.

por. Mgr. Lada Temňáková, Celní správa