logo

Jihomoravští celníci zajistili více než 6 tisíc kusů padělků textilu

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

​Více než 6000 kusů nejrůznějšího textilu v hodnotě převyšující šest milionů korun zadrželi jihomoravští celníci při kontrole v celním řízení v Brně. Podezřelé zboží označené ochrannými známkami se tak na český trh nedostane.

Veškeré zboží, které vstupuje na území Evropské unie z tzv. třetích zemí, musí projít celním řízením. To zahrnuje jak kontrolu příslušných dokladů, celních závěr, přepravních obalů, tak i zboží samotného. Rozsah kontroly se řídí řadou různých faktorů.

Fyzická kontrola spočívá v otevření a kompletním vybalení obsahu všech nákladových kusů dováženého zboží. Ověřuje se zda zboží souhlasí s údaji uvedenými v dokladech, zda nejsou důvodné pochybnosti o celní hodnotě či původu zboží, zda nepodléhá některým zákazům či omezením atp.

Dotčené zboží dovezla brněnská firma z Bangladéše již v prosinci 2017. Předchozí dovozy této společnosti byly zaměřeny na zcela jiný druh zboží. Náklad obsahoval velké množství položek a popis zboží v dokladech byl nejednoznačný. Fyzickou kontrolou navíc celníci zjistili, že zboží je označeno ochrannými známkami, a proto se rozhodli provést úplnou-vnitřní kontrolu zboží.

Vzhledem k podezření, že dovážené zboží porušuje práva duševního vlastnictví, byli vyrozuměni zástupci držitelů ochranných známek. V současné době bylo již u 95% zboží potvrzeno, že se jedná o padělky, a z tohoto důvodu celní úřad rozhodne o jejich zničení na náklady dovozce.

por. Mgr. Lada Temňáková, Celní správa