logo

Jihomoravští dopravní policisté si převzali nový speciál pro kontrolu nákladních vozidel

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve čtvrtek jsme slavnostně převzali nové vozidlo za účasti náměstka hejtmana Romana Hanáka a krajského ředitele plk. Leoše Tržila. Od vozidla si slibujeme efektivnější činnost dopravních policistů a tím pádem i větší kázeň řidičů a dopravců. Zvýší se tím bezpečnost na našich silnicích.

Jihomoravští policisté se denně setkávají s přestupky (řidiči i dopravci) v oblasti nákladní dopravy. Často zjišťujeme prohřešky v oblasti sociálních předpisů, přetížených vozidel či přepravy nebezpečného nákladu.

V posledních čtrnácti dnech jsme pořádali dvě akce. První odhalila 26 přetížených vozidel, z čehož 9 řidičů muselo být dokonce oznámeno do správního řízení. Ve státní svátek jsme zase ověřili, že ne všichni dopravci ctí zákaz jízdy v tento den. Padlo celkem 93 pokut a 4 řidiči byli oznámeni.

Policisté na tyto dosud vyráželi s běžným vozidlem uzpůsobeným pro výkon této části naší služby. Po mnoha jednáních s představiteli Jihomoravského kraje dostane naše krajské ředitelství vozidlo šité na míru pro kontrolu v oblasti nákladní dopravy. Kromě běžného policejního a kancelářského vybavení bude speciál disponovat mobilními váhami, inspekční kamerou, potřebným nářadím, montážním lehátkem, měřidly, čtečkou čipových karet (vyhodnocování údajů z tachografů) či osvětlovacím teleskopickým stožárem.

Čísla za prvních 10 měsíců letošního roku:
Zkontrolovali jsme 547 vozidel (Jde o tipovaná auta, neznamená to, že téměř každé druhé má problém.) za účelem kontrolního vážení nebo rozměrů vozidla, z toho bylo zjištěno 240 porušení, a to:
72 porušení rozměrů vozidel
168 překročení hmotnosti
10 řidičů se odmítlo podrobit kontrolnímu vážení

Dále bylo zkontrolováno 5521 nákladních vozidel a autobusů, z toho 1120 se závadou:
nedodržení předpisů ADR 29
porušení sociálních předpisů AETR: řešeno blokově 1052, 168 oznámeno na krajský úřad, 23 oznámeno na pověřenou obec, uloženo 89 kaucí (za 4 257 000 Kč)

por. Pavel Šváb, PČR