logo

Jihomoravští záchranáři k tragickému úmrtí novorozeněte: Vše nasvědčuje tomu, že šlo o plánovaný domácí porod

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

ZZS JmK se důrazně ohrazuje proti nařčení ze strany Unie porodních asistentek, že záchranná služba nepostupovala dostatečně rychle během výjezdu k tragickému případu, kdy při domácím porodu zemřelo novorozeně.

Toto obvinění ZZS JmK vnímá jako cílené odvracení pozornosti od faktu, že podle informací ze zdravotní dokumentace, výpovědi členů výjezdových skupin, které se účastnily zásahu, záznamu hovoru dispečinku, informací jiných zdravotnických zařízení a vzhledem k časovému sledu události vše nasvědčuje tomu, že se nejednalo o překotný, ale plánovaný domácí porod.

A co se vlastně stalo?
Při domácím porodu dne 20. dubna ráno zemřelo novorozeně. Při příjezdu ZZS již bylo dítě porozené, avšak ve velmi vážném stavu, který vyústil až v zástavu oběhu. Tento stav se i přes veškerou snahu a okamžitou resuscitaci dítěte posádkou ZZS nepodařilo zvrátit.

Na místě zasahovaly tři výjezdové skupiny s lékařem, a to včetně neonatologa specialisty. Matka byla posádkou s lékařem ošetřena, zaléčena a ve velmi vážném stavu transportována do nemocnice k hospitalizaci.

Je to další důkaz toho, že domácí porody mohou dopadnout velmi tragicky a pokud se vyskytnou komplikace, je prakticky nemožné, je doma zvládnout. Tento tragický případ, který už řeší Policie ČR, by měl být důrazným varováním i pro tzv. alternativní matky / rodiče.

Hedvika Kropáčková, ZZS JMK