logo

K obsazené budově Šatovky dorazila Speciální pořádková jednotka i pražská Zásahová jednotka

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Policisté v pátek večer ukončili akci u obsazené usedlosti Šatovka, do které v pátek vnikli squatteři, a to na základě sdělení starosty městské části, který chtěl se squattery uvnitř objektu vyjednávat.

Protože však vyjednávání nevedlo ke zdárnému výsledku, požádala městská část o pomoc policii. Na místo postupně vyjely hlídky 158 Dejvice, PMJ Praha, místního oddělení, Oddělení řízení dopravy, 8. OOK SKPV Praha I., psovodi MP Praha, hlídky MP Praha z OŘ Praha 6 a další. Povolána byla Speciální pořádková jednotka, včetně své technické čety. Dále se pak na místo dostavila Zásahová jednotka KŘP hl.m. Prahy. K místu dorazil velitel policie z PMJ Praha a také ředitel Obvodního ředitelství Policie ČR Praha I.

O asistenci byli požádáni pražští profesionální hasiči. Kromě velitelského vozu na místo vyjely jednotky HZS ze stanic Petřiny a Smíchov. Na místo hasiči dorazili s výškovou technikou i seskokovou matrací. Tu instalovali hasiči vedle objektu pro případ, že by došlo k pádu některé z osob nacházejících se na střeše.

Na střechu se vydala zhruba desítka squatterů ještě před příjezdem policie. Schodiště pak tito lidé zaházeli skříní, lednicí a dalšími věcmi. Rovněž zabarikádovali několik dveří, včetně těch vstupních do objektu.

Hasiči nasvítili policistům objekt pomocí světelného stožáru. Policisté ze 158 Dejvice, 8. OOK SKPV Praha I. a SPJ Praha následně násilně vnikli do objektu a postupně se dostali až na půdu. Z té opět vyjednávali se squattery nacházejícími se na střeše. Bezvýsledně.

O kontakt se policisté pokusili ještě z automobilového žebříku. Tou dobou už byla v objektu připravena zakročit Speciální pořádková jednotka. Ve vozidlech byla připravena také pražská Zásahová jednotka, která má mezi sebou specialisty na práce ve výškách, či na lezecké technice.

Velitel akce byl nucen, po poradě se členy Zásahové jednotky, opatření ukončit. K samotnému zákroku na střeše objektu nedošlo. Velitel nechtěl podstoupit vysoké riziko, které hrozilo a spočívalo především v možném zranění dotyčných osob.

Policisté budovu nadále střeží a nikoho do ní nepouští.

MrK, Týdeník Policie