logo

K záchraně lidí ze zastavené lanovky vzlétl vrtulník LS Policie ČR, českým hasičům vyrazili na pomoc polští kolegové

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Celkem 39 osob bylo zachráněno při evakuaci z lanovky ve Filipovicích na Jesenicku po technické závadě.

Na místě spolupracovaly lezecké skupiny HZS OLK, HZS MSK, HZS JmK, hasiči z Polska, Horská služba a také provozovatelé lanovky, akce byla úspěšně po 90 min. ukončena, vše je bez zranění.

Zpráva Horské služby ČR:
Dispečink jesenické HS dostal výzvu k zásahu ve tři čtvrti na čtyři. „Ihned jsme připravili potřebnou techniku a v šesti lidech vyrazili pod lanovku. Tam jsme okamžitě po vyhodnocení situace a dohodě s přítomnými členy Hasičského záchranného sboru Jeseníky začali se záchranou uvízlých osob,“ uvedl k situaci na místě David Spiller, zasahující člen Horské služby Jeseníky s tím, že v okamžiku poruchy byly na lanovce dospělí i děti.

Záchranáři HS a hasiči po nezbytné kontrole stoupací lanové techniky postupně spouštěli na zem jednoho z uvízlých pasažérů za druhým. „Nejdříve jsme vylezli k sedačce, zajistili přítomné a potom jsme je pomocí lanové techniky spustili. Tak jsme postupně dostali na zem všechny lidi. K zásahu dokonce zamířil i vrtulník Policie ČR, který v podvěsu také někoho zachránil,“ doplnil David Spiller. Po cca 1,5 hodině pak mohla být akce úspěšně ukončena.

Zpráva Policie ČR:
Dnes 16. února okolo 16 hodiny došlo v lyžařském areálu v Bělé pod Pradědem, část Filipovice, k poškození sedačkové lanovky. Po pádu lana na lanovce uvízlo cca 45 osob. Událost se obešla bez zranění. Evakuaci prováděli profesionální hasiči společně s pracovníky Horské služby za asistence policejního vrtulníku. Policisté jsou na místě a zjišťují příčinu pádu lana. Celou akci na místě řídí HZS.

HZS OLK + HS ČR + Policie ČR