logo

Kamera na přilbě hasiče zachytila perfektní souhru složek IZS při resuscitaci řidiče u Rotavy

kvk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Jako dopravní nehoda s vyproštěním byla nahlášena hasičům událost v pondělí před polednem u Rotavy.

Na silnici z Rotavy na Smolnou sjelo osobní auto mimo vozovku, v době příjezdu hasičů na místo byl řidič ve vozidle v bezvědomí a nedýchal. Hasiči tak společně s hlídkou policie muže vynesli na pevný povrch a okamžitě zahájili resuscitaci. Použili také přístroj AED (automatizovaný externí defibrilátor), s jehož pomocí a čtyř výbojů byly oživovací pokusy úspěšné. Po příjezdu záchranné služby na místo si muže převzala a odvezla do nemocnice. Po celou dobu záchrany byla silnice zcela uzavřena.

Jednotka hasičů ze stanice Kraslice je součástí projektu ZZS Karlovarského kraje s názvem „Časná defibrilace v Karlovarském kraji“. Ten je zaměřený na zavedení systému First responderů při řešení situací náhlé zástavy oběhu mimo nemocnici. First responder je osoba nebo výjezdová skupina či posádka v rámci IZS, která je proškolená a schopná poskytnout resuscitaci včetně užití AED.

Takto proškolených a vybavených jednotek hasičů je v kraji už celá řada a mohou tak na místě až do příjezdu záchranné služby poskytnout účinnou záchranu.

Martin Kasal, HZS Karlovarského kraje