logo

Karlovarští kriminalisté objasnili rozsáhlý případ vydírání

kvk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Karlovarští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality objasnili závažný případ vydírání karlovarského podnikatele.

Dva muži ve věku 35 a 45 let se měli v letošním roce spolu domluvit, že budou vydírat 51letého podnikatele kvůli obchodní společnosti, ve které je předsedou představenstva. V té dříve pracoval i 45letý muž. Společně měli vymyslet plán, že budou po podnikateli požadovat finanční prostředky za mlčenlivost ve věci dotačních titulů, které v minulosti získal, a to v částce kolem 150 milionů korun. Oslovit měli dalšího muže z Prahy ve věku 42 let, jehož úkolem měla být komunikace s poškozeným.

Domluvili se, že mu budou konkrétně říkat co má podnikateli psát a slíbili mu za to odměnu několik desítek tisíc korun. Tento muž měl vystupovat jako vlivný známý jiné osoby mající vliv na kontrolu správnosti vykazování dotací, jejich schvalování popř. vrácení. Následně anonymně zasílali podnikateli zprávy přes mobilní telefon, kde ho nutili k předání finančních prostředků 4 500 000 korun s tím, že pokud takto učiní, nebude mít v čerpané dotaci, kterou již získal ani v žádných dalších dotacích, o které by v budoucnu žádal žádné problémy. Pohrozili mu však, že pokud takto neučiní, bude muset již získané dotace vracet zpět.

Kriminalisté usilovně na celém případu pracovali a dostali se až k samotným vyděračům. Zadrželi tak všechny tři muže ve věku 35, 42 a 45 let. Zahájili proti nim trestní stíhání a obvinili je ze spáchání zločinu Vydírání. Státnímu zástupci podali na všechny obviněné podnět k vydání návrhu na jejich vzetí do vazby. Soudce v nejbližší době rozhodne, zda obviněné muže pošle do vazební věznice. Za uvedený zločin jim tak v případě prokázání viny hrozí pobyt ve vězení na dobu od dvou do osmi let.

nprap. Bc. Zuzana Týřová, Policie ČR