logo

Karvinští strážníci byli proškoleni z používání nového poutacího prostředku – Lapaje

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Při své službě musí strážníci leckdy použít prosti agresivnímu pachateli některý ze škály donucovacích prostředků. Nyní mají k dispozici novinku, která jim umožní agresora znehybnit, aby nenapadal okolí, nebo neublížil sobě samému.

V sídle Městské policie Karviná proběhlo odborné praktické školení pro strážníky, na kterém se naučili používat nový poutací prostředek tzv. Lapaj. Je to jeden z donucovacích prostředků, kdy v rámci služby jsou strážníci oprávněni jej použít na ochranu bezpečnosti osob, majetku, k zabránění výtržnostem, rvačce nebo když je vážně narušován veřejný pořádek.

Lapaj vynalezl bývalý slovenský policista pro ochranu posádky a pasažérů v letecké dopravě. Hlavní předností lapaje je v jeho jednoduchém, rychlém použití, kdy umožní účinně zasáhnout proti případným agresorům. Po aplikaci poutacího prostředku je agresor nehybný a nemůže pokračovat v dalším protiprávním jednání. Strážníci mohou na zpacifikování agresora využít i dva prostředky najednou, jeden na spoutání vrchní části těla a druhý na nohy. Další výhodou je, že prostředek přímo neohrožuje život a zdraví osob.

Městská policie Karviná zakoupila 4 kusy Lapaje, které budou kdykoliv k dispozici pro případné použití. Snad budou strážníci nuceni tohoto poutacího prostředku využívat co nejméně.

MP Karviná