logo

Každý 9. řidič nákladního vozu porušil zákon, takové jsou výsledky DBA v Moravskoslezském kraji

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V uplynulém týdnu se řidiči mohli při svých cestách setkat se zvýšeným počtem policistů, kteří se zaměřili na důkladnou kontrolu nákladních vozidel, autobusů a autokar. Pravidelnými kontrolami, spolu s nárazovými akcemi většího charakteru, se snažíme předcházet vážným dopravním nehodám, které často vznikají nedodržením povinné přestávky, zanedbáním technického stavu vozidla či nevěnováním se řízení.

Řidiči nákladních vozidel například v minulém roce zavinili zhruba 1100 dopravních nehod, u kterých zahynulo šest osob. Od začátku letošního roku pak evidujeme 673 nehod, které zavinili právě řidiči nákladních vozidel. I u těchto umírali lidé, a to v devíti případech.

V rámci silniční kontroly se naši policisté zaměřili především na nedovolenou manipulaci s tachografy a paměťovými kartami řidičů, dodržování zákonem stanovených přestávek a zákaz požívání alkoholu či omamných a psychotropních látek. Důkladně byl kontrolován také technický stav a hmotnostní limity vozidel.

Výsledky dopravně bezpečnostní akce ukázaly, že téměř každý devátý kontrolovaný řidič porušil zákon. Nejčastějším proviněním byl nevyhovující technický stav vozidla a také překročení hmotnostních limitů. Ve třech případech bylo nákladní vozidlo dokonce přetíženo o 12,5 tuny a více. Policisté také u osmi řidičů zjistili nesprávné používání tachografů či neoprávněnou manipulaci s kontrolním zařízením (tachografem) a paměťovými kartami řidiče. Tři řidiči nedodrželi dobu řízení, odpočinku a bezpečnostní přestávku, u dvou kontrolovaných bylo provedenou dechovou zkouškou prokázáno požití alkoholu. Za uvedené jednání byla v šesti případech uložena kauce v celkové výši 161 tisíc korun, v blokovém řízení pak řidiči zaplatili přes dvě stě tisíc korun.

por. Mgr. Lenka Sikorová, Policie ČR