logo

Ke zraněné horolezkyni vzlétly k vyhlídce Máj dva vrtulníky

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V sobotu 17. června krátce před šestnáctou hodinou byl na linku tísňového volání HZS Středočeského kraje oznámen pád horolezkyně z přibližně dvaceti metrů u vyhlídky Máj v katastru obce Teletín na Benešovsku.

Vzhledem k tomu, že zraněná osoba se nacházela na velice špatně přístupném místě, vyslal operační důstojník k události profesionální hasiče ze stanic Benešov, Řevnice a Jílové a dobrovolnou jednotku ze Štěchovic, kromě toho z Letiště Václava Havla Praha vzlétl vrtulník s hasiči – leteckými záchranáři.

Už v průběhu přesunu jednotek bylo rozhodnuto, že první část hasičů lezců pojede nad místo pádu a slaní ke zraněné ze shora, druhá bude dopravena pomocí člunu ze Štěchovic pod skálu a třetí část bude zasahovat z vrtulníku.

K záchraně horolezkyně byl nakonec využit vrtulník s leteckými záchranáři, kdy se hasič dostal pomocí palubního jeřábu v podvěsu ke zraněné osobě, připoutal si ji k sobě a následně dopravil na louku ke zdravotnické záchranné službě. Tam byla zraněná žena stabilizována a poté druhým vrtulníkem určeným pro transport pacientů dopravena do pražské nemocnice v Motole.

Hasiči pak ještě asistovali při sestupu a přepravě dalších čtyř horolezců, kteří se zraněnou kamarádkou lezli po skalách a byli z jejího pádu viditelně otřeseni.

nprap. Petr Svoboda, HZS SČK