logo

Krádežemi v prodejnách potravin si přišli na více než dva miliony korun

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Úspěšnou realizaci mají za sebou policisté ze Svitav, kteří ve spolupráci s kriminalisty Pardubického kraje a kolegy z Královéhradeckého a Severomoravského kraje dopadli trojici mužů, jež vykrádala obchody s potravinami napříč pěti kraji České republiky.

Po deseti měsících doslova mravenčí práce se kriminalistům ve středu 30. ledna v časných ranních hodinách podařilo zadržet dva dnes již obviněné muže, a to bezprostředně po dalším vloupání i s kradenými věcmi. Posléze policisté zadrželi i třetího komplice, který se této poslední akce osobně nezúčastnil.

Po jejich zadržení ale pro kriminalisty případ rozhodně neskončil. Vzhledem k tomu, že se jednalo o trojici opravdu zkušených recidivistů s bohatou trestní minulostí, uměli v této kriminální branži chodit. Ani kriminalisté ale nejsou začátečníci a v rámci dokazování se jim podařilo prokázat prozatím 35 případů vloupání do prodejen s potravinami. Celková škoda na odcizených věcech se vyšplhala přes dva miliony korun a při vloupáních navíc způsobili další škody na poškození objektů ve výši půl milionu korun. Při domovních prohlídkách na Severní Moravě a na Svitavsku byla zajištěná část odcizených věcí, jako jsou cigarety, a dále oblečení a nářadí, které používali při vloupáních.

Všichni tři muži ve věku 41, 44 a 46 let se nakonec ke svému jednání doznali a nyní jsou obviněni z trestných činů krádeže a poškození cizí věci ve spolupachatelství, kterých se měli dopouštět v různém složení v rámci této skupiny. Muži jsou stíháni vazebně a v případě pravomocného odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až na 8 let.

Kriminalisté na případu i nadále intenzívně pracují, bližší informace proto v tuto chvíli nelze zveřejnit.

Na závěr pár čísel:
V roce 2018 bylo v Pardubickém kraji spácháno celkem 475 případů krádeží vloupáním, z nichž bylo 174 objasněno, to je 36,63 %.
Oproti tomu v roce 2017 bylo spácháno 636 případů krádeží vloupáním, z nichž bylo 234 objasněno, to je 36,79 %.
Nejvíce krádeží vloupáním je do ostatních objektů (231), rodinných domů (72), víkendových chat (55) a bytů (31) i obchodů (31).

kpt. Mgr. Iveta Skupien, Policie ČR