logo

Královéhradečtí letečtí záchranáři prošli dalším z řady pravidelných výcviků

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve čtvrtek dopoledne proběhl v Hradci Králové další z pravidelných výcviků posádky LZS Kryštof 06, respektive zástupců ZZS Královéhradeckého kraje a také dvou hasičů – leteckých záchranářů z HZS Královéhradeckého kraje.

Výcvik vedl instruktor ZZS KHK, který si připravil několik modelových situací. První z nich byla záchrana osoby na horském svahu, který byl v tomto případě simulován na břehu řeky Labe. Pilot vrtulníku LZS Kryštof 06 přisedl ke svahu, kde vyložil záchranáře s lékařem. Ti zajistili pacienta po zdravotnické stránce a následně ho připravili k transportu.

Pacient byl umístěn do záchranné sítě a v podvěsu vrtulníku byl transportován na nedaleký heliport. V reálu by pak takový pacient byl v podvěsu transportován na nejbližší vhodné místo, na kterém by mohl přistát vrtulník tak, aby mohl být pacient naložen dovnitř.

Druhou situací byla záchrana osoby z konstrukce lávky vedoucí přes řeku Labe. Sem se slanili dva hasiči – letečtí záchranáři, kteří osobu zajistili a následně ji v podvěsu vrtulníku transportovali do bezpečí.

Třetí a zároveň poslední situace se pak odehrála u nedalekého slepého ramene Labe. Rozdělena byla na několik částí. Postupně zde přistáli v podvěsu, nebo se slanili, hasiči – letečtí záchranáři i letečtí záchranáři ZZS KHK. Zde si hasiči vyzkoušeli transport osoby pomocí záchranné sítě v podvěsu vrtulníku a záchranáři zase transport osob pomocí dalšího lezeckého vybavení. Samozřejmě rovněž s využitím vrtulníku LZS.

Obdobnými výcviky prochází všichni členové posádky LZS v pravidelných intervalech. Náměty podobných výcviků pak jsou různé a liší se kupříkladu ročním obdobím. V zimě trénovali letečtí záchranáři například záchranu osob propadlých ledem.

Vrtulník LZS Kryštof 06 v Hradci Králové, stejně jako v Liberci a Ústí nad Labem, provozuje společnost DSA a.s. Posádku vrtulníku LZS Kryštof 06 tvoří pilot, záchranář ZZS Královéhradeckého kraje a lékař ZZS Královéhradeckého kraje. V případě potřeby pak může s vrtulníkem letět hasič – letecký záchranář z HZS Královéhradeckého kraje. Stroj vzlétá z okraje nemocničního areálu v Hradci Králové, kde je také zřízena základna LZS.

MrK, Týdeník Policie