logo

Kriminalisté dopadli hledaného cizince, který měl pěstovat marihuanu

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Krnovští kriminalisté ve spolupráci s polskými kolegy a Zásahovou jednotkou Moravskoslezského kraje v těchto dnech zadrželi v obci na Albrechticku 50letého cizince, který byl podezřelý z výroby omamných a psychotropních látek.

Na muže byly také vydány dva Evropské zatýkací rozkazy pro drogové delikty v cizině, za které mu hrozí až 12 let výkonu trestu odnětí svobody. Při domovní prohlídce policisté zajistili věci sloužící k pěstování a výrobě drog, přes 10 kg sušené rostlinné hmoty, živé rostliny konopí setého, hašiš, olej z drogy a finanční hotovost. Cena za gram marihuany se v Moravskoslezském kraji pohybuje cca 200 korun za gram. Zajištěná rostlinná hmota tedy byla v hodnotě přesahující 2 miliony korun.

Policejní komisařka zahájila trestní stíhání muže ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Je mu kladeno za vinu, že od podzimu 2017 do prosince 2018 v rodinném domě na Albrechticku měl sestavit a provozovat sofistikovanou technologii za využití technického zařízení za účelem pěstování rostlin obsahujících omamnou a psychotropní látku. Měl si opatřit semena a sazenice rostlin se záměrem vyprodukovat co největší množství marihuany, ze které měl vyrábět olej, pryskyřici i sušinu. Obviněný se k trestné činnosti doznal. Policistům uvedl, že drogu pěstoval a vyráběl pro sebe, své blízké a ostatní z důvodu léčivých účinků. Své zkušenosti a vybavení získané z předchozí trestné činnosti v cizině měl využít i pro výše uvedené protiprávní jednání na území České republiky. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody až do výše deseti let. Trestní stíhání je vedeno vazebně.

por. Bc. Pavla Jiroušková, Policie ČR