logo

Kriminalisté dopadli pachatele, kteří vyráběli pervitin

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalistům jihlavského územního odboru se podařilo na základě vynikající práce dopadnout pachatele, kteří se dopouštěli závažné drogové trestné činnosti. O uplynulém víkendu zadrželi celkem čtyři osoby, tři muže a jednu ženu. Kriminalisté provedli domovní prohlídku, zajistili finanční hotovost, psychotropní látku, kompletní varnu pervitinu a pěstírnu konopí. Všichni čtyři zadržení skončili v policejní cele. Muži i žena byli obviněni ze spáchání trestného činu, u třech se jedná o zvlášť závažný zločin. Obvinění muži jsou opakovaně soudně trestaní recidivisté, jeden z nich byl vzat do vazby.

V neděli 29. října provedli jihlavští kriminalisté ve spolupráci s brněnskou zásahovou jednotkou realizaci, při které zadrželi v Jihlavě celkem tři muže a jednu ženu důvodně podezřelé ze spáchání trestného činu. Zákroky proběhly v bytovém domě a na ulici v blízkosti čerpací stanice. „Dva muže a ženu jsme zadrželi dopoledne v bytě, kde v době zákroku probíhala výroba pervitinu,“ řekl npor. Ing. Bc. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, třetího podezřelého muže policisté zadrželi v odpoledních hodinách na ulici, byl ve vozidle.

Všechny čtyři zadržené osoby odvezli kriminalisté na oddělení policie, kde byli umístěni do policejních cel. Dále provedli kriminalisté v jihlavském bytě domovní prohlídku. Při realizaci zajistili kompletní varnu pervitinu, dále krystalickou látku, finanční hotovost a předměty sloužící k urychlenému pěstování konopí.

Zajištěná krystalická látka a předměty určené k výrobě psychotropní látky budou zaslány na odborné policejní pracoviště k provedení expertízy.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání všech čtyř zadržených. Jedná se o dva muže ve věku dvaapadesát let, jeden z Českobudějovicka a druhý z Chebska, dále devětadvacetiletého muže a čtyřiačtyřicetiletou ženu, oba z Jihlavska. Všichni tři muži jsou opakovaně soudně trestaní recidivisté a tresty odnětí svobody si odpykali i ve věznici, jeden z nich byl v minulosti odsouzen i za drogovou trestnou činnost. Žena ještě soudně trestaná nebyla.

„Dva muži a žena byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchaného ve značném rozsahu,“ řekl por. Bc. Radim Novák, DiS., komisař oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, třetí, devětadvacetiletý, muž byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, kterého se dopustil jako účastník ve formě pomoci.

Muži a žena jsou obviněni z toho, že vyráběli pervitin, který jeden z nich dále distribuoval. Na výrobě se podíleli každý určitým způsobem. Získávali pro sebe finanční zisk, případně část vyrobené drogy. „Dvaapadesátiletý muž nakupoval léky a vyrobený pervitin následně prodával. Druhý dvaapadesátiletý muž se ženou zajistili výrobu drogy, a to v místě bydliště ženy, zahradní chatce nebo v jihlavském bytovém domě, kde žije nejmladší obviněný muž, a byt jim pro tento účel poskytl,“ upřesnil komisař Radim Novák.

Obviněný devětadvacetiletý muž také několikrát v lékárnách nakoupil léky určené pro výrobu

pervitinu. Předání vyrobeného pervitinu mezi muži zajišťovala žena. Obvinění získali celkově několik stovek gramů drogy. Pervitin byl určený k distribuci dalším osobám na různá místa České republiky.

Žena navíc ještě pěstovala konopí a vyráběla z něho marihuanu. Opatřila si předměty sloužící k urychlenému pěstování a v místě svého bydliště je sestavila do plně funkční automatizované sestavy, takzvané pěstírny. Vypěstovala desítky rostlin konopí a usušením získala stovky gramů marihuany, kterou prodávala.

Na konci minulého týdne se tři z obviněných sešli v jihlavském bytě za účelem výroby další psychotropní látky, jejich drogovou trestnou činnost ale jihlavští kriminalisté ukončili. Posledního ze čtveřice zadrželi ten samý den odpoledne.

Dvaapadesátiletý obviněný muž je v současné době obžalován v souvislosti s jinou závažnou trestnou činností na úseku hospodářské kriminality a místo svého aktuálního pobytu mění. Vzniklo tak důvodné podezření, že se bude trestnímu stíhání vyhýbat a pokračovat v další trestné činnosti. Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na jeho vzetí do vazby. Na základně rozhodnutí soudu byl obviněný muž vzat do vazby.

Ostatní obvinění jsou stíháni na svobodě.

Případ kriminalisté dále vyšetřují.

„Za drogovou trestnou činnost hrozí dvěma obviněným mužům a ženě trest odnětí svobody až na deset let,“ dodal vedoucí jihlavských kriminalistů Radomír Němec.

Devětadvacetiletý obviněný muž může být za spáchaný přečin postižen až pětiletým trestem odnětí svobody.

por. Bc. Jana Kroutilová, Policie ČR