logo

Kriminalisté na Jihlavsku dopadli muže, který dovážel a distribuoval pervitin

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté jihlavského územního odboru dopadli muže, který do Jihlavy přivážel z jiných krajů pervitin. Drogy poté distribuoval a také je používal pro svoji potřebu. Muže kriminalisté zadrželi tento týden, když se s nakoupeným pervitinem vrátil z Brna. Navíc řídil vozidlo, i když to má zakázáno. Při zákroku kriminalisté zajistili necelé dvě desítky gramů drogy. Čtyřiadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů, stíhán je na svobodě.

Vypátrat distributora pervitinu se kriminalistům podařilo na základě velmi dobrého operativního šetření. Na začátku tohoto týdne provedli realizaci, při které muže důvodně podezřelého ze spáchání drogové trestné činnosti zadrželi. Muž jel po předchozí koupi pervitinu s vozidlem Ford Focus z Brna směrem na Jihlavu, kolem třetí hodiny odpoledne zastavil v obci Helenín a kriminalisté ho v prostoru autobusové zastávky zadrželi. Zadržený muž byl převezen na oddělení policie, kde ho policisté umístili do policejní cely. „Muž měl u sebe necelých dvacet gramů pervitinu, krystalickou látku jsme zajistili, “ řekl npor. Ing. Bc. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality. Zajištěné drogy budou podrobeny odbornému zkoumání.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání muže. „Čtyřiadvacetiletý muž z Olomoucka byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a dále přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ dodal komisař por. Mgr. Jiří Vojtíšek, komisař oddělení obecné kriminality. Obviněný muž v současné době žije na Jihlavsku, v minulosti ještě nebyl soudně trestán. Vloni v listopadu mu byl rozhodnutím magistrátu uložen zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho roku. Sám je intenzivním uživatelem drog.

Muž je obviněn z toho, že nakupoval nejdříve v Olomouci a poté v Brně drogu pervitin a dále ji distribuoval nebo sám užíval. Pervitin nakupoval nejprve po několika gramech, množství se ale velmi rychle zvětšovalo a jednotky vystřídaly desítky. Nejdříve muž obstarával drogy pro dva zájemce, kteří mu dávali peníze předem, a on po předání drobnou část pervitinu dostal. Na přelomu loňského a letošního roku již obstarával drogy pro sebe a distribuoval pervitin dalším lidem. V jednom z případů si na nákup pervitinu sjednal i půjčku u finanční společnosti. Rukama muže prošla více než stovka gramů drogy. Pervitin distribuoval na různých místech Jihlavy. Většinou si od něho zájemci pervitin kupovali, někdy byla droga vyměněna za odvoz vozidlem.

Na začátku tohoto týden muž odjel s automobilem Ford v dopoledních hodinách do Brna, kde nakoupil pervitin, a odpoledne se vrátil zpátky. V Heleníně ho ale zadrželi kriminalisté, kteří tak přísun pervitinu na Jihlavsko a páchání závažné drogové trestné činnosti muži ukončili.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Obviněnému muži hrozí za spáchaný trestný čin trest odnětí svobody až na pět let.

por. Bc. Jana Kroutilová, PČR