logo

Kriminalisté ukončili vyšetřování případu série krádeží Octavií, z činu viní skupinu pěti lidí

zlk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Návrhem na podání obžaloby ukončili v těchto dnech zlínští kriminalisté vyšetřování série krádeží vozidel Škoda Octavia ve Zlínském a dalších krajích. Z krádeží, se škodou přesahující dva a půl milionu korun, viní čtyři muže a ženu z Valašskomeziříčska.

Skupinu pěti osob zadrželi kriminalisté vloni v říjnu ve Valašském Meziříčí. Z trestného činu krádeže tehdy obvinili pouze hlavního organizátora – čtyřiatřicetiletého muže z Valašského Meziříčí, kterého vzal soudce do vazby. Kriminalisté na případu dále pracovali, sbírali důkazy a dokumentovali trestnou činnost celé skupiny.

Obvinění měli od května do září loňského roku odcizit nebo se pokusit odcizit 24 vozidel značky Škoda Octavia dvojkové nebo jedničkové řady. Jejich zásluhou tak zmizela auta nejenom napříč Zlínským kraje např. v Holešově, Napajedlech, Zlíně, Valašském Meziříčí, Zubří, Vsetíně nebo Bystřici pod Hostýnem, ale i v jiných krajích např. v Prostějově nebo Frýdku – Místku. Kradená auta většinou končila v průmyslovém objektu ve Valašském Meziříčí, který si hlavní organizátor společně se svojí přítelkyní za tímto účelem pronajali. Obvinění auta rozebírali na náhradní díly, které dál prodávali. Za pět měsíců napáchali krádežemi a poškozením vozidel škodu přesahující dva a půl milionu korun.

Hlavní organizátor už byl za krádeže vozidel trestaný, z vězení se vrátil v roce 2014. Zlínští kriminalisté ho teď obvinili kromě zmiňovaného trestného činu krádeže i z trestných činů neoprávněné užívaní cizí věci a poškození cizí věci. Ze stejných trestných činů obvinili i čtyřiačtyřicetiletého muže, oběma hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Další členové skupiny mohou jít v případě prokázání viny do vězení na pět. Sedmadvacetiletého muže kriminalisté viní ze stejných tří trestných činů, třiatřicetiletou ženu z krádeže a poškození cizí věci a stejně starého muže z trestného činu krádeže. Všichni, kromě ženy, mají záznamy v rejstříku trestů. Trestáni byli především za majetkovou trestnou činnost, ale i trestnou činnost na úseku drogové problematiky nebo za násilnou trestnou činnost.

mjr. Mgr. Lenka Javorková, Policie ČR