logo

Kriminalisté varují před podvodníkem, který se vydává za místostarostu Kočova

plk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté Oddělení hospodářské kriminality Plzeň v současné době přijali několik oznámení, na jejichž základě zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod spáchaného částečně dílem dokonaným a částečně ve stádiu pokusu.

Dosud neznámý pachatel vystupuje jako místostarosta obce Kočov a z e-mailové adresy odesílá poptávky na různé zboží s tím, zda je možné dodat zboží na fakturu. V prvním případě chtěl objednat mobilní telefon Iphone 8. Zástupce firmy si však ověřil totožnost na Obecním úřadu Kočov, kde však objednavatele neznali, a proto telefon nevydal. Ve druhém případě odeslal neznámý pachatel poptávku na televizor, mobilní telefon a dva notebooky. I v tomto případě si zaměstnanec společnosti na obecním úřadě totožnost ověřil, a když zjistil, že výše uvedenou elektroniku tam nikdo neobjednával, objednávku stornoval.

Výše uvedeným firmám tak škoda nevznikla. Obezřetní však nebyli v dalších dvou firmách, kdy z jedné objednal mobilní telefon Iphone 8 za 17 990 korun. Telefon předali i s fakturou osobě, kterou neznámý pachatel pověřil, aby zboží převzala. Faktura do současné doby uhrazena nebyla. Z další firmy si objednal a podvodně získal motorovou pilu, řetěz, lištu a olej na pohon pily za celkovou částku 24 131 korun. I zde zboží společně s fakturou předali podvodníkem pověřené osobě.

V souvislosti s těmito případy apelujeme na firmy, aby v případě, že obdrží e-mailovou objednávku od obce Kočov nebo od jiné obce se žádostí o vydání zboží na fakturu, která by měla být uhrazena až následně po převzetí zboží, byly obezřetné a ověřily si minimálně telefonicky na oficiálním kontaktu obce, zda si opravdu zboží objednala. Vyhnou se tak riziku, že se stanou obětí neznámého podvodníka. Po jeho totožnosti kriminalisté intenzivně pátrají.

por. Mgr. Dagmar Brožová, Policie ČR