logo

Kuriozity policistů v Pardubickém kraji, muž potřeboval složit kamion plný zdravého rozumu, hospodská zase musela říci policistům, že jsou „number one“

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Pavouk spuštěný ze stínítka na volant šestadvacetileté řidičce z Letohradska 7. ledna 2018 štěstí nepřinesl. V důsledku nevěnování se řízení čelně narazila do stromu. Žena naštěstí vyvázla bez zranění, auto takové štěstí nemělo, nárazem bylo poničeno.

Jako v mrazáku si mohla připadat šestašedesátiletá řidička v Letohradě, když jí za jízdy, díky silnému mrazu, zmrzla na čelním skle voda z ostřikovačů. Žena ztratila orientaci a narazila do zaparkovaného nákladního vozidla. Náraz byl tak silný, že se „osobák“ převrátil na střechu a řidička utrpěla zranění.

Smutnou nehodu s veselým koncem jsme řešili 1. března 2018. Majitelka neuhlídala svého psího mazlíčka a ten skončil pod podvozkem fordu, kde zůstal zaklíněn. Domácí zvíře museli vyprostit až přivolaní hasiči. Největší štěstí v tomto případě měl pes, který kolizi přežil a z místa odešel po svých.

To, že část zábavní pyrotechniky nepatří jen k oslavám nového roku, předvedl kamarád kamarádovi v jedné z obcí na Orlickoústecku. Žert se muži rozhodně nepovedl, protože kuřák skončil s popáleninami v nemocnici. Dvaačtyřicetiletý kamarád měl den předem do popelníku nasypat střelný prach z petardy. O jeho počínání neměl kuřák ani ponětí. Druhý den po dokončení své oblíbené činnosti chtěl uhasit nedopalek o dno popelníku, tím se hořlavina vznítila a popálila ho na palci pravé ruky. Zraněný musel vyhledat lékařské ošetření v nemocnici.

Studna na Lanškrounsku ukrývala munici přes 70 let. Střelivo z 2. světové války našel majitel spolu s pracovníky firmy při čištění zdroje pitné vody. Pyrotechnici s hasiči postupně z hloubky 24 metrů vynesli 108 kilogramů zkorodované pěchotní munice, 3 kusy ručních granátů typu RG vzor 39 a velmi nebezpečné RG F1 a RG vzor 34, které zničili na místě řízeným odstřelem.

Čtyřicetiletý řidič luxusního auta spoléhal na techniku, ale ta selhala. Autopilot muži nehlásil, že je již mimo komunikaci a ten na silnici I. třídy č. 35 v centru Vysokého Mýta narazil novým osobním automobilem značky Volvo XC 60 do sloupu veřejného osvětlení. Dále pak do sloupu elektrického vedení a jeho cestu zastavilo oplocení rodinného domu. Vlivem nárazu spadla pouliční lampa na komunikaci a tam poškodila stojící auto.

Zajímavý případ krádeže řešili policisté na Heřmanoměstecku. Neznámý pachatel vnikl na pozemek chalupy a zamířil si to přímo k zahradnímu jezírku, ze kterého odcizil okrasné ryby. Jednalo se o jesetery, jelce, koi kapry, červenobílé karasy a ostroretky stěhované. Způsobená škoda byla vyčíslena na necelých 40.000 korun.

Krádež, která se nestává každý den, řešili chrudimští policisté. Případ se stal na silnici 1/37 mezi obcemi Rohozná a Nová Ves. Neznámý pachatel si jako předmět své krádeže vybral přenosný semafor včetně jeho baterie a 30 kilogramovým podstavcem. Předběžná škoda činila 40.000 korun.

Dalším kuriózním případem se zabývali policisté z Chrudimi. Čtyřiatřicetiletý muž se vloupal do garáže rodinného domu, kterou prohledal a následně se ukryl do zaparkovaného vozu. Po návratu rodiny domů, si majitel všiml pootevřených skříněk v garáži. Podle zamlžených skel vozidla v něm našel cizího muže. Ten majiteli řekl, že je anděl, který hlídá jeho dům před zloději, jimž vloupání rozmluvil.

O tom jak může být ilustrační fotka u článku matoucí, se přesvědčil muž pracující v jedné z firem v Moravské Třebové. Ten dne 16. července donesl v uzavřené sklenici na obvodní oddělení v Moravské Třebové údajně velmi nebezpečného jedovatého pavouka. To, že by mělo být zvíře nebezpečné, se dočetl na jednom informačním internetovém portálu, kde byla přiložena i ilustrační fotografie. My jsme neponechali nic náhodě a místní entomolog nám sdělil, že se jedná o běžného, u náš žijícího křižáka pruhovaného, který není jedovatý ani chráněný zákonem.

Dne 27. listopadu chtěli 2 cizinci zmizet za hranicemi České republiky i s přibližně sto tisíci, které chvíli před tím odcizil jeden z nich z vozidla doručovací služby v Moravské Třebové. Následné překročení povolené rychlosti zhatilo jejich plán na útěk, neboť byli zastaveni hlídkou policistů. Ta v průběhu řešení dopravního přestupku dostala informace k možným pachatelům skutku a popisu vozidla, které korespondovaly se zastaveným vozidlem a jeho osádkou. Proto došlo k zadržení podezřelých osob a překročení hranic s lupem se nekonalo.

V neděli 1. července, kolem jednadvacáté hodiny, dorazil osobním automobilem na služebnu v Moravské Třebové sedmadvacetiletý muž. Hlídce sdělil, že chce podat oznámení na svou přítelkyni, se kterou se pohádal. Na tom by nebylo nic divného, kdyby k tomu ještě nedodal, že za kolegy dorazil ze Starého Města a je pod vlivem alkoholu. Tyto informace nás nenechaly liknavými a okamžitě jsme řidiče provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní. Šoférovi jsme naměřili 1,33 promile. Další jízdu jsme mu okamžitě zakázali. Řidičský průkaz jsme mu již odebrat nemohli, protože o něj již přišel před třemi měsíci v Brně.

A že to občas nemají jednoduché ani operační důstojníci si můžete poslechnout v přiložených záznamech z linky 158. Jeden oznamovatel vezl kamion plný zdravého rozumu a ve druhém případě volala hospodská, že dělá inventuru a vlastně ani nic nepotřebuje, jen říct, že policisté jsou „number one“.

Za pardubickou policii všem přejeme klidné poslední hodiny letošního roku a přejeme všem občanům, aby nás dnes, ani v příštím roce potřebovali co nejméně!

mjr. Ing. Markéta JANOVSKÁ, Policie ČR