logo

Kuriózní případy řešené v roce 2017 strážníky v Olomouci

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

POZDVIŽENÍ V SUPERMARKETU
Skupinu osob s křížem, která obtěžuje kolemjdoucí u prodejny na ulici Lazecká, oznámila v neděli 3.9.2017 v odpoledních hodinách vedoucí této prodejny. Oznamovatelka na místě strážníkům sdělila, že po prodejně chodí muž s talárem a křížem. Svým zevnějškem budí strach, obtěžuje zákazníky oslovováním a křížkuje zboží. Podle vyjádření vedoucí prodejny nedošlo ke škodě na majetku a tak celý incident skončil odchodem muže z prostoru prodejny.

MUŽ CHRÁPÁNÍM RUŠIL MŠI V KOSTELE
Kostelník z katedrály sv. Václava v sobotu 2.9.2017 před půl sedmou večer telefonicky oznámil, že se zde nachází muž, který svým hlasitým chrápáním narušuje právě probíhající mši. Strážníci po příjezdu na místo muže probudili a vzhledem k tomu, že byl silně podnapilý, putoval z katedrály rovnou na protialkoholní a záchytnou stanici. Zde byla devětačtyřicetiletému muži z obce na Semilsku naměřena hodnota 2,2 promile alkoholu v dechu.

MLADÍK SI ODPYKÁVAL „DOMÁCÍ VĚZENÍ“
Po třetí hodině odpoledne přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení od mladíka, kterému brání jeho matka v odchodu z domu na ulici Wolkerova. Hlídka se na místě od ženy dozvěděla, že svému šestnáctiletému synovi uložila trest „domácího vězení“, protože si neplní své úkoly. Za asistence strážníků si matka se synem celou věc vysvětlili, mladík se matce před strážníky omluvil a výchovný trest přijal.

TROJICE DOSTALA ZÁLUSK NA TULIPÁNY
V neděli 7.5.2017 před osmou hodinou ranní spatřil pracovník Městského kamerového dohlížecího systému na kamerách dva muže a jednu ženu, kteří ve Smetanových sadech trhají vysázené tulipány. Nejdříve začali muž se ženou trhat květiny a následně se přidal i druhý muž z trojice. Po chvíli muž se ženou zřejmě zjistili, že si květin natrhali málo a v trhání pokračovali dále. Jakmile však v dáli zaregistrovali vozidlo Městské policie Olomouc začali z místa odcházet. Hlídka po příjezdu na místo celou trojici kontaktovala a následně zjistila, že trojice vytrhala ze záhonu bezmála čtyřicet kusů tulipánů. Pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku bude celá věc po vyčíslení škody oznámena správnímu orgánu k dalšímu řešení.

MUŽ V KŘESÍLKU POUZE TRUCOVAL
Telefonické oznámení o muži, který již delší dobu sedí v křesílku před autosalonem na ulici Hněvotínská a nehýbe se, přijalo v úterý 29.8.2017 po desáté hodině večer Operační středisko Městské policie Olomouc. Strážníci na místě kontaktovali muže, který zde seděl v rybářském křesle. Sedmadvacetiletý muž hlídce sdělil, že se doma nepohodl s přítelkyní a nyní zde „demonstrativně trucuje“.

KOČKA UVÍZLA V OKNĚ
Starší muž v sobotu 29.7.2017 v dopoledních hodinách oznámil, že se snažil vyprostit kočku uvíznutou v pootevřeném přízemním okně domu na ulici Českobratrská a ta ho pokousala tak, že mu způsobila krvácející zranění a žádá městskou policii o pomoc. Strážníci na místě skutečně našli kočku „zaseknutou“ v okně a zraněného muže. Samotnou kočku se podařilo vyprostit až hasičům, kteří se na místo dostavili. Do celého případu se také zapojila Policie ČR, aby na místě vyloučila podezření z trestného činu týrání zvířat. Státním policistům se podařilo kontaktovat majitelku kočky, která uvedla, že zvíře uvízlo ve výklopce okna nešťastnou náhodou.

MLADÍCI SURFOVALI NA DOPRAVNÍ ZNAČCE
Pracovnice Městského kamerového dohlížecího systému spatřila v neděli 2.4.2017 kolem páté hodiny ranní v ulici Riegrova trojici mladíků, kdy jeden vzal plastovou dopravní značku Směrovací deska a následně s ní odcházeli směrem ke tř. Svobody. Zde mladík značku položil na chodník a následně na ní trojice zkoušela surfovat. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, která trojici kontaktovala a ta se k celému jednání přiznala. Mladíci ve věku 17 až 21 let byli strážníky poučeni, že celou věcí se pro podezření ze spáchání přestupku na úseku dopravy a na úseku silničního hospodářství bude zabývat správní orgán.

PROVAZOCHODEC POŠKODIL SLOUP VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ
Na oznámení o muži, který na ulici Blahoslavova poškodil sloup veřejného osvětlení, vyjížděli v neděli 23.4.2017 v odpoledních hodinách strážníci Městské policie Olomouc. Hlídku na místě kontaktoval svědek celé události, který jí sdělil, že viděl muže jenž uvazuje mezi strom a pouliční lampu lano k provazochodectví. Následně při napínání lana došlo k vyvrácení lampy. Na místě byl zjištěn podezřelý muž, kdy při kontrole totožnosti strážníci zjistili, že se jedná o dvaadvacetiletého Američana, který se k uvedenému jednání přiznal. Přes operační středisko byl na místo dále přivolán zaměstnanec Technických služeb města Olomouce, který předběžně škodu vyčíslil na částku přesahující 5 000,- Kč. Vzhledem k tomu, že vzniklo podezření ze spáchání trestného činu byla kontaktována Policie ČR, která si na místě muže převzala k dalším opatřením.

SPORY O TÚJE VYŘEŠILA AŽ MĚSTSKÁ POLICIE
V neděli 17.9.2017 po poledni vyjížděli strážníci Městské policie Olomouc na telefonické oznámení na ulici Přichystalova, podle kterého mělo docházet mezi sousedy ke sporu ohledně tújí. Hlídka se na místě od oznamovatelky dozvěděla, že soused přes plot zkrátil o šedesát centimetrů deset vzrostlých tújí. Muž, který měl túje ořezat, k celé věci sdělil, že stromky stínily na pozemek a sousedka je nebyla schopna ani přes upozornění upravit. Na základě těchto skutečností byla celá věc předána správnímu orgánu k dalšímu řešení, pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku.

CHLAPEC STŘÍLEL Z OKNA PO LIDECH
Na oznámení o chlapci, který z okna domu v ulici Riegrova střílí po procházejících osobách, vyjížděli v pátek 3.3.2017 po poledni strážníci Městské policie Olomouc. Svědci události strážníkům na místě popsali chlapce a ukázali okno, ze kterého měl střílet. Hlídka v uvedeném bytě kontaktovala ženu, která potvrdila, že svému nezletilému synovi dala airsoftovou pistoli a dívala se, jak z ní míří na procházející osoby. Potvrdila i to, že její syn z této pistole opakovaně vystřelil. Strážníci na místě zbraň odebrali a sdělili účastníkům incidentu, že se jejich jednáním pro podezření ze spáchání přestupku dle Zákona o střelných zbraních a střelivu bude zabývat příslušný správní orgán. Během řešení celého incidentu se dále strážníkům přihlásila třiapadesátiletá žena, která jim sdělila, že byla kuličkou z airsoftové pistole zasažena do spodní části těla.

SENIORKA ZŮSTALA SAMA NA HŘBITOVĚ
Telefonické oznámení o starší ženě, která zůstala uzamčená v areálu hřbitova v Neředíně, přijalo v neděli 12.2.2017 před šestou hodinou večer Operační středisko Městské policie Olomouc. Čtyřiaosmdesátiletá žena, která stála u zamčené brány poprosila kolemjdoucí, aby jí pomohli se z areálu dostat. Ti z místa kontaktovali tísňovou linku městské policie s žádostí o vyslání strážníků k největšímu městskému hřbitovu. Hlídka, která se na místo dostavila, zjistila, že všechny vstupy do areálu jsou uzamčeny, jelikož byla otevírací doba do 17 hodin. Strážníci proto kontaktovali správce hřbitova, který seniorce otevřel bránu a pustil ji ze hřbitova ven.

ZA ROZBITÉ ŠAMPAŇSKÉ CHTĚL SKONČIT VE VĚZENÍ
Oznámení o muži, který se sám přiznal ostraze supermarketu k úmyslnému poškození zboží, přijalo včera před osmou hodinou večer Operační středisko Městské policie Olomouc. Po příjezdu hlídky k supermarketu na ulici Štursova byl hlídkou kontaktován pracovník ostrahy. Ten strážníkům sdělil, že za ním přišel mladík, který se dobrovolně přiznal k rozbití dvou lahví sektu v hodnotě necelých 200,- Kč. Strážníkům dvaadvacetiletý mladík k celé věci uvedl: „Dnes jsem zde vzal dvě lahve alkoholu, které jsem přímo na prodejně úmyslně rozbil. Vedla mě k tomu touha jít za tento čin do vězení. K poškození se doznávám“. Mladík se ovšem místo plánovaného pobytu ve vězení bude z celého incidentu zpovídat u správního orgánu.

TELEVIZE SKONČILA V POTOCE
Pracovník Městského kamerového dohlížecího systému v neděli 30.7.2017 po sedmé hodině ráno spatřil mladíka, který na třídě 1. máje vhodil z mostu do Mlýnského potoka televizi. Na místo byla následně vyslána hlídka, která mladíka nalezla na Masarykově třídě. Při následném řešení incidentu třiadvacetiletý výtečník strážníkům sdělil, že se jednalo o starý nefunkční televizor, který se při pádu do vody nerozbil a plaval dále po hladině. Hlídka společně s mladíkem provedla kontrolu okolí, kdy se však televizi nepodařilo najít. Zhruba po dvou hodinách dotyčný telefonicky kontaktoval operační středisko, že šel dále po proudu Mlýnského potoka, televizi našel a vytáhl z vody. Přesto se celým incidentem bude pro podezření ze spáchání přestupku dle zákona o odpadech zabývat příslušný odbor magistrátu města Olomouce.

Bc. Petr Čunderle, DiS., MP Olomouc