logo

Kvalitní výbava pro každého policistu

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Jen málokteré povolání je dnes méně nevděčné jako policista. Mají snad nejméně respektu ze všech typů státních služeb a prakticky nikdo je nebere opravdu vážně, pokud zrovna nepotřebuje něco. Jako by to již samo o sobě nestačilo, z vedení (jenž logicky netráví tolik času v akci) často dorazí rozkazy o plánovaném / nutném pořízení vybavení určitého typu, které je pak v Policii standardně fasováno a (co si budeme nalhávat) ne vždy je to první třída.

Dochází tak dnes často k paradoxní situaci, že lidé od Policie jsou vybavení méně kvalitně, nežli kdejaký náhodný soukromý turista směřující do zahraničí. Díkybohu, že mají nadřízení hlavy otevřené aspoň v tom, že se dá pořídit lepší vybavení, nežli je standardní, z vlastích fondů a zdrojů. Co ovšem vybrat osvědčeného nebo dokonce lepšího, nežli je standard?

I. Taktická LED svítilna ASP® Poly Triad® USB – černá
Firma ASP® (Armament Systems & Procedures USA) nám již nesčetněkrát dokázala, že je doslova legenda, když přijde na určitý typ vybavení (dáme krk na to, že každý z nás slyšel minimálně o jejích teleskopických obušcích…), nicméně to jistě neznamená, že by i její další vybavení nebylo srovnatelně stejně kvalitní. Model svítilny ASP® Poly Triad® USB vyhovuje platným předpisům bezpečnostních složek a má v záloze 1 LED a 4 režimy + dá se s ním svítit stále i blikat a zvolený režim zafixovat. Její světelný tok se dá měnit mezi 15-440 lm a dosahuje svítivosti 11 400 cd (mimochodem jde o o model Cree XPG2 LED). Maximální doba výdrže je pěkných 5 hodin. Ani rozměry 15,9 x 3,6 cm a váha 191 g i s bateriemi neurazí.

Zařízení vám vydrží svítit díky promyšlené konstrukci parabolického zrcadla (a podle režimu) mezi 5-80 hodinami a přitom má stále dosvit do 213 metrů. Nejedná se však o nic příliš citlivého: model klidně snese dokonce i pád do hloubky 2 metrů bez újmy na zdraví a skle a nijak ho nerozhází ani voda. Když nepočítáme okolí čočky, kde je temperované sklo, pak je převládajícím materiálem svítilny lehoučký hliník, polymer, vinyl a pěna. Dokonce ani v noci a po hmatu se člověk neporaní na ruce díky nepromyšlenému designu.

Klip využívá přichycení a technologie Snap-Loc™ a vestavěná dobíjecí lithiová baterie 18650 Lithium-Ion je součástí dodávky (konkrétní kapacita dosahuje 2 200 mAh), identicky jako zatahovací USB kabel s micro USB konektorem (dá se využít k dobíjení jakýkoliv model PC vybavený jakýmkoliv USB portem, popřípadě nabíječka, co již máte k vašemu smartphonu, kdo ji nicméně opravdu potřebuje, výrobce dodává i nabíječku a redukci do auta, používat lze nouzově dokonce i 2 x CR123 články jako zdroj.

Komu by snad nevyhovovala barva těla černá / coyote může volit i neonově žlutou (nejsnáze se v noci hledá po pádu na zem), barva světla je samozřejmě standardně čirá / bílá. Dobrý dojem z kvalitního výrobku jen podtrhuje fakt, že jsou zde veškeré

pružiny i konektory pozlacené a klip pro uchycení je samozřejmě oboustranný. Obsluha této taktické svítilny je rovněž tichá a spolehlivá.

II. Boty LOWA® Zephyr GTX® MID TF – černé
Co se týče materiálu podšívky této lehké vojenské obuvi, tak jde o moderní Gore-Tex® (připomínáme, že je to vodě-odolná podšívka Extended Comfort Footwear se zvýšenou prodyšností zároveň). Kdybychom zase měli utrousit pár slov na téma svrchního materiálu, tak výrobcem tady byla použita hydrofobizovaná štípenka (split kůže) o síle 1,3 mm až 1,5 mm a materiál Cordura®. Podrážka jako taková je z gumy a stélka využívá technologie Climate Control. Bota je tedy zároveň jak nepromokavá, tak i prodyšná.

Boty Lowa® Zephyr GTX® MID TF disponují i kvalitní mezi-podešví, neurazí nohu ani po opravdu dlouhodobém nošení a díky typu šněrování (uzavřené háčky) je vhodná i pro seskoky padákem a podobné fyzicky náročné akce. Model od německého výrobce Lowa® má standardně černou barvu a rozměry 11 cm / 14,5 cm (vnitřní versus vnější), no a při velikosti 8 bude vážit jeden kus 1120 gramů.

A jak jsou na tom boty co se týče celé konstrukce podrážky? Ta je vstřikovaná, vrstvená, poskytuje přitom i Lowa® Cross (mezi-podešev se zpevňujícím stabilizačním rámečkem Monowrap®) a i s tužším nylonovým stabilizátorem (¾ délky) sloužícím jako opora při nesení těžkého nákladu. Suma sumárum, promyšlená konstrukce i materiály poplatné moderní době…

III. Ochranné rukavice COP® CR214 TS
Tento typ splňuje normu EN308 (Odolnost proti oděru: kategorie 2, Odolnost proti proříznutí: kategorie 2, Odolnost proti protržení: kategorie 3 a Odolnost proti propíchnutí: kategorie 2).

Model je to díky měkké kozí kůži na dlani naprosto neuvěřitelně pohodlný i při všemožných činnostech vyžadujících citlivou ruku i dlaň (snipeři, fotografové, obsluha těžké techniky, …).

Ochranné rukavice COP® CR214 TS jsou zespodu a na palci vyztužené ještě kevlarovými vložkami, jenž samozřejmě zvyšují odolnost proti otěru a proříznutí.

Výrobce celý model navrhl speciálně tak, aby jej bylo možno používat oblečený i v kombinaci s moderními dotekovými zařízeními (dnes v první řadě všelijaké GPSky, přenosné tablety s mobilním přístupem na internet, …).

Celé rukavici ale nechybí ani materiál Spandura®, jenž umí být zároveň flexibilní a prodyšný. Kdybychom se zaměřili zase na oblast manžety, odhalíme tu síťovinu AirMesh® (ta je zase ideální pro co nejlepší cirkulaci vzduchu).

A jak se sluší (a i vyplývá) z jejich celkového zaměření, rukavicím nechybí ani protiskluzové polstrování (konkrétně mezi palcem a ukazováčkem a to pro co nejvyšší přilnavost, jistý úchop a odolnost). Co se pak týče vlastního zafixování rukavic, tak u manžety se zapínají páskem se suchým zipem, obvod rukavic je tak do značné míry flexibilní a upravitelný.

PR článek