logo

Kvůli požáru haly v Kopřivnici musel být vyhlášen III. stupeň požárního poplachu

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V sobotu večer zachvátil v Kopřivnici požár průmyslovou halu bývalé lisovny na Štefánikové ulici. Desítky profesionálních a dobrovolných hasičů s plameny bojují celou noc a snaží se požár likvidovat. Předběžný odhad škody se pohybuje v rozmezí 80 až 100 milionů korun.

Operační a informační středisko HZS Moravskoslezského kraje přijalo tísňový hovor ohlašující požár objektu v Kopřivnici v sobotu 7. ledna 2017 v 19:40 hod. Krátce na to byly na místo události vyslány první hasičské jednotky a hasičské vozy.

Prvotní, dosti rozporuplné, informace o požáru se postupně průzkumem hasičů na místě události zpřesňovaly a odkrývaly tak skutečný rozsah požáru. Požár postupně zachvátil téměř polovinu budovy bývalé lisovny o rozměrech 170 a 70 metrů. V současnosti je objekt využíván různými subjekty a nachází se v něm například provozy zpracování hutního materiálu, výroby oken, skladovací prostory, nebo stanice technické kontroly silničních vozidel. Kromě interiéru objektu se požár rozšířil i na střechu objektu. Zasahující hasiče ohrožuje i nestabilní konstrukce objektu, jelikož na několika místech došlo ke zřícení střechy.

V součastné době (k 04:00 hod, neděle 8. ledna 2017) na místě požáru zasahovalo a stále zasahuje 46 hasičských vozidel. Velkou část techniky představují zejména velkokapacitní hasičské cisterny, které zajišťují kyvadlovou dopravu vody na hašení. Na likvidaci požáru se spolupodílí 30 jednotek požární ochrany ne jen z okresu Nový Jičín, ale i okresů Ostrava a Frýdek-Místek.

Likvidaci požáru značně stěžují nepříznivé klimatické podmínky, kdy teplota klesla až k -15 °C. Z důvodu nízkých teplot voda zamrzá na zemi, kde komplikuje pohyb osob a techniky, a ledové krusty obalují jak zasahující hasiče, tak i hasičskou techniku.

Na místo události v neděli nad ránem také zavítal a podporu zasahujícím hasičům vyjádřil Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Příčina požáru je v šetření. V souvislosti s požárem hasiči v současnosti neevidují žádné zraněné, nebo usmrcené osoby.

aktualizace k 08:00 hod, 8 ledna 2017
Zasahujícím hasičům se po 11 hodinách podařilo dostat požár pod kontrolu a v 6:41 byl požár lokalizován. V současné době na místě požáru dochází ke střídání lidí a techniky, převážná část jednotek a techniky místo požáru již opouští. Na místě po vystřídání nadále zůstane 9 jednotek požární ochrany, které budou požár postupně dohašovat.

Před dohašovacími a vyšetřovacími pracemi v nejvíce zasažených částech objektu bude objekt prohlédnout povolaným statikem, který dojíždí na místo události. Na místo zároveň dojíždí bourací technika Hasičského záchranného sboru ČR ze Záchranného útvaru Hlučín a budou se rozebírat nestabilní části objektu, které hrozí pádem.

aktualizace k 12:00 hod, 8. ledna 2017
V současné době na místě požáru nadále 5 hasičských jednotek provádí dohašovací práce a likviduje lokální ohniska požáru. Bourací technika ukončila strhávání nejvíce narušených konstrukcí objektu. V průběhu dne hasiči předají místo události kolegům z Policie ČR. Vyšetřování příčin požáru bude zahájeno v průběhu zítřejšího dne.

Tisková zpráva Policie ČR:
Pro objasnění a prověření všech okolností souvisejících s požárem objektu v Kopřivnici, ke kterému došlo v sobotu 7. ledna 2017 ve večerních hodinách, zahájili moravskoslezští kriminalisté úkony trestního řízení pro trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti. Za tento čin hrozí pachateli, v případě dopadení a prokázání viny, trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let.

Již od včerejšího dne úzce spolupracujeme s vyšetřovatelem hasičského záchranného sboru, nicméně samotné požářiště bude našim vyšetřovatelům předáno k ohledání místa činu až v pondělí. Důvodem jsou bezpečnostní práce, které nyní na místě probíhají.

Od včerejšího dne na místě zasahují také policisté ze speciální pořádkové jednotky, kteří zajišťují vnější perimetr a korigují dopravu. Střežení místa by mělo probíhat až do zítřejšího dne.

Policisté museli v sobotu zasahovat proti devětadvacetiletému muži, který se i přes výzvu s výstrahou snažil dostat k požáru. Uvedený muž byl na místě zajištěn a pro svou podnapilost převezen na protialkoholní záchytnou stanici, kde mu byla naměřena hodnota 2,2 promile alkoholu v dechu. Jeho jednání nyní šetří obvodní oddělení pro podezření z přestupku proti veřejnému pořádku. Uvedla to policejní mluvčí por. Mgr. Lenka Sikorová.

por. Ing. Marek Gašparín, Ph.D., HZS MSK