logo

Kvůli požáru pole museli hasiči na Mělnicku vyhlásit III. stupeň požárního poplachu

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Poblíž obce Netřeba na Mělnicku došlo v úterý odpoledne k rozsáhlému požáru pole, na kterém rostla pšenice. Zemědělec, který pole obhospodařuje, odhadl plochu zasaženou požárem na 60 hektarů.

Hořet začalo podle všeho v nepoužívané silážní jámě, která v současné době slouží jako nelegální skládka odpadu. Podle vyšetřovatele připadají v úvahu dvě možné verze vzniku požáru, a to nedbalostní jednání, případně úmyslné zapálení.

Plameny se ze silážní jámy velmi rychle rozšířily na vyschlé pole. Vzhledem k tomu, že se často měnil směr větru, měnil se i směr, kterým se požár šířil. Hasičům tak počasí velmi komplikovalo zásah.

Youtube Video
Podívat se na video

Hořelo v katastru tří obcí, přičemž obyvatelé těchto obcí volali na tísňovou linku s tím, že se požár nebezpečně blíží k jejich obydlím. Postupně byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu a na místo vyjelo přibližně 15 jednotek hasičů s nejméně 20 vozidly. Velitel zásahu měl připravenou také možnost, že by byl na místo povolán vrtulník Letecké služby Policie ČR s bambi vakem a hasičské letadlo z Jihočeského kraje. Let však byl na poslední chvíli zrušen, protože hasičům se podařilo dostat požár pole pod kontrolu.

Hasičům se podařilo požár odříznout tak, aby neohrožoval žádné objekty. Požár se obešel bez zranění.

Uživatel pole odhadl škodu na 1,3 milionu korun. Vyšetřovatel hasičů přesnou rozlohu a výši vzniklé škody upřesní až po úplné likvidaci požáru.

MrK, Týdeník Policie