logo

Kvůli úniku výživového koncentrátu musela být uzavřena Strakonická ulice v Praze, látka znečistila tříkilometrový úsek silnice

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V pátek 12.10.2018 v 5:40 hod byl na operační středisko HZS hl. m. Prahy ohlášen únik neznámé látky na Strakonické ulici ve směru z centra.

K úniku došlo po nehodě při přepravě nádrží s látkou. Na místo vyjeli hasiči z radotínské a strašnické stanice a chemická služba z Petřin. Po konzultaci s řidičem bylo zjištěno, že se jedná o výživový koncentrát pro dobytek.

Na místo se dostavil zaměstnanec firmy, která látku dodává, zástupce Odboru životního prostředí z Magistrátu hl. m. Prahy, pracovníci Vodovodů a kanalizací, Technická správa komunikací hl. m. Prahy a byla zavolána odborná firma Dekonta na likvidaci látky, která ulici zasáhla v celé šíři a v délce cca 3 km. Hasiči vytyčili nebezpečnou zónu, zamezili dalšímu šíření látky a zjišťovali rozsah škod.

Dle odborného pracovníka životní prostředí nebylo zasaženo a kanalizace také ne. Krátce po 9.hodině jednotky HZS hl.m. Prahy místo předaly PČR a Technické správě komunikací, kteří společně vyčkali na příjezd fy Dekonta.

Pokud někdo v uvedenou dobu projížděl kolem nehody a má podezření, že má kontaminované vozidlo, je potřeba pneumatiky oplachovat delší dobu a velkým množstvím vody s mýdlovým (zásaditým) roztokem.

por. Mgr. Kateřina Suchánská , HZS Praha