logo

Léky s pseudoefedrinem ukryli do konstrukčních dutin vozidla, čáru přes rozpočet jim ale udělal služební pes Celní správy

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Hlídka hradeckých celníků zastavila v minulých dnech na Trutnovsku osobní automobil směřující z Polska na území naší republiky.

Cestovali v něm dva Češi ve věku 37 a 34 let. Na standardně pokládaný dotaz kontrolující hlídky, jestli nevezou tabák, alkohol, cigarety, větší množství léčiv nebo narkotika, řidič i jeho spolujezdec reagovali negativně a doplnili, že jedou z Polska za účelem koupi nemovitosti.

Lustrací přes operační centrum celníci zjistili u obou mužů trestní minulost. Bezprostředně poté provedli bezpečnostní prohlídku a s ohledem na důvodné podezření z trestní činnosti přiložili dvojici služební pouta.

Při důkladné kontrole vozidla našli za použití služebního psa v zavazadlovém prostoru v dutinách konstrukce černý sáček obalený potravinářskou fólií, který obsahoval 6 450 vyloupaných kusů léků Apselan. Z pseudoefedrinu, který bývá extrahován z těchto tablet, by bylo možné vyrobit přibližně 280 gramových dávek metamfetaminu pro drogově závislé.

Za trestný čin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy jim hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až deset let.

Během roku 2018 královéhradečtí celníci zajistili v devíti případech téměř devatenáct tisíc léků obsahujících pseudoefedrin.

por. Ing. Jitka Fajstavrová, Celní správa