logo

Letošní vánoce stráví v zahraničí na 400 českých vojáků

V Afghánistánu, Mali, Iráku, na Sinaji, Balkánu a v dalších krizových oblastech stráví letošní Vánoce a příchod nového roku 2017 na 400 českých vojáků. Ani o svátcích se nemůže zastavit plnění operačního úkolu. Pro většinu z nich tak budou nadcházející dny spojeny především s běžnými každodenními úkoly jako je patrolovaní, příprava a údržba techniky či práce ve štábech.

Přesto si i vojáci v misích snaží Vánoce vždy připomenout a vytvořit atmosféru domova. Dle možností proto nebude při štědrovečerní večeři chybět ryba, nebo alespoň řízek s bramborovým salátem. V místnostech se objevují ozdobené vánoční stromečky s drobnými dárky, oblíbená jsou i společná promítání českých pohádek a dalších vánočních filmů a komedií.

Pojítkem s domovem a rodinami je v těchto dnech více než kdy jindy i internet a telefon. Za našimi vojáky také zamířily dárky od jejich blízkých a letos poprvé i balíčky – takzvané care packages, které do operací ať již samostatně či prostřednictví AČR odeslali nejrůznější dárci.

Popřejme proto našim vojákům pokud možno klidné prožití nadcházejících svátků, vše nejlepší do nového roku a především šťastný návrat zpět domů ke svým rodinám a blízkým po skončení mise. To popřál vojákům během jejich návštěv i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Nezapomeňme ani, že další stovky vojáků stráví svátky ve službě či v hotovostech zde na území České republiky. I jim proto patří náš předvánoční pozdrav a poděkování.

plk. Jan Šulc, AČR