logo

Liberečtí celníci odhalili další pašeráky tabáku

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Liberečtí celníci překazili pokus propašovat 19 kg tabáku, který si chtěl čtyřicetiletý muž nelegálně přivézt z Polska.

V neděli 18. 11. 2018 hlídky libereckých celníků překazily hned tři případy nezákonného dovozu nezdaněných tabákových výrobků, při kterých zajistily 4 400 ks cigaret různých značek a 27 kg řezaného tabáku neznačených platnou českou tabákovou nálepkou.

V jednom z případů si čtyřicetiletý muž převážel rovnou celých 19 kg tabáku. Ten měl naložený v kufru vozidla, v pytlích, a bez jakékoliv známky ho skrýt. Prodejem tabáku v tuzemsku by státu vznikla škoda za neodvedenou spotřební daň ve výši 42 500 korun. Tabák celníci zajistili a vyčíslenou spotřební daň musí muž celnímu úřadu zaplatit. Jde tak o druhý největší případ pašování tabáku v tomto roce. Tím největším byl prozatím případ z června, kdy hlídka celníků zmařila pokus propašovat 36 kg tabáku.

Všechny případy měly shodné, že kontrolované osoby nepředložily žádné nákupní doklady a hlídkám tvrdily, že si tabák s cigaretami vezou pro osobní spotřebu. Jenže tato spotřeba je omezená limity stanovenými zákonem o spotřebních daních, které povolují jako množství pro osobní spotřebu, u kterých osoba starší 18 let dopravující tabákové výrobky z členské země EU neprokazuje zdanění, a to pro cigarety maximálně 800 kusů cigaret a u tabáku do 1 kilogramu na osobu. Když celníci zjistí, že je dopravováno množství větší a kontrolovaná osoba neprokáže zdanění v tuzemsku, celníci jí tabákové výrobky zajistí a současně po ní budou požadovat úhradu spotřební daně.

Od začátku roku liberečtí celníci zmařili již 80 pokusů o nelegální přepravu tabáku nebo cigaret, při kterých zajistili na 282 kg tabáku a 151 660 ks cigaret. Výši spotřební daně, o kterou by stát přišel, pokud by se podařilo tyto výrobky na tuzemský trh propašovat, vyčíslil celní úřad na 1 022 385 korun.​

por. Bc. Martin Stočes, Celní správa