logo

Liberečtí celníci zajistili pašovaný tabák

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

​Pašování tabáku v těsné blízkosti polských hranic. Liberečtí celníci evidují neubývající množství zajištěných nezdaněných tabákových výrobků. Dá se říci, že každý týden zachytí několik pokusů propašovat do tuzemska nezdaněné kuřivo.

Nešťastné datum třináctého (13. 2. 2017) nedopadlo dobře pro dva řidiče, kteří jeli z Polska a celníci si je vybrali ke kontrole. V jednom případě zajistili 4 kg tabáku a 1 200 kusů cigaret a v druhém 1 400 cigaret.

To o víkendu, v sobotu 10. 2. 2017, měli celníci větší úspěch. Hlídka mobilního dohledu zastavila a zkontrolovala u Hrádku nad Nisou osobní vozidlo, ve kterém při jeho prohlídce našla v pytlích igelitové sáčky, a v nich celkem 50 kg řezaného tabáku ke kouření bez planých tabákových nálepek tabáku. Jako prémii navíc ještě 5 000 kusů cigaret. O chvíli později zkontrolovala další osobní auto a v něm našla „jen“ 22 kg tabáku a 1 200 kusů cigaret. Prodejem těchto tabákových výrobků by státu vznikla škoda za neodvedenou spotřební daň ve výši 192 722 Kč. Tuto částku celnímu úřadu přistižení řidiči budou muset zaplatit. O zajištěný tabák přijdou. V případě řidiče převážejícího 50 kg tabáku a 5 000 kusů cigaret to dělá nemalou částku 124 950 korun.

Případy pokusů o nelegální přepravu tabáku a cigaret měly shodné, že kuřivo si čeští občané vezli z Polska, ve větším množství a neměli k němu žádné doklady, a to jak nákupní, tak povinné doklady prokazující zdanění podle zákona o spotřebních daních. Podle zákona o spotřebních daních si může každý, kdo je starší 18 let, přivézt z jiného členského státu EU, např. z Polska maximálně 1 kg tabáku a 800 kusů cigaret pro osobní spotřebu, když u tohoto množství nemusí prokazovat zdanění.

Od začátku roku již celníci z Liberce překazili pokusy propašovat tabákové výrobky v množství 12 800 kusů cigaret a 94 kg tabáku, u kterého daň přesahuje 243 000 Kč. Jen v loňském roce zajistili 294 650 kusů cigaret a 259 kg tabáku a řidičům doměřili daň ve výši 1, 4 milionu korun.

por. Bc. Martin Stočes, Celní správa