logo

Liberečtí kriminalisté stále vyšetřují smrt novorozence

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté již bezmála měsíc vyšetřují smrt novorozeného dítěte, které náhodný svědek nalezl v kontejneru na domovní odpad v liberecké části zvané Na Bídě. O spolupráci byli požádáni i kolegové z Polska a Německa.

Od 11. února 2017 se krajští kriminalisté zabývají případem mrtvého novorozeného dítěte, které objevil náhodný svědek v kontejneru na komunální odpady poblíž centra Liberce, v ulici Na Bídě.

Následně 13. února 2017 byla na Ordinariátu soudního lékařství Krajské nemocnice Liberec provedena pitva, při níž soudní lékař zjistil, že se dítě narodilo živé a jeho míry odpovídaly donošenému dítěti, tedy že bylo porozené v 9. měsíci těhotenství.

V souvislosti s vyšetřováním případu byla oslovena veřejnost se žádostí o pomoc při vyšetřování. Na základě výzvy mají kriminalisté k dispozici desítky hodin záznamů, které jim poskytli řidiči projíždějících vozidel, a dále záznamy z bezpečnostních kamer v Liberci. V současné době tyto záznamy detailně vyhodnocují.

Současně prověřují zjištěná data od provozovatelů ubytoven, zdravotnických zařízení, praktických lékařů, gynekologických ordinací. Kriminalisté s ohledem na vyšetřování tak závažného zločinu, při kterém bylo usmrcené narozené dítě, získávají a prověřují data vztahující se zejména k ženám, které otěhotněly v polovině roku 2016.

Kriminalisté rovněž provádějí šetření v lékárnách v rámci Libereckého kraje, kde mohla neznámá žena požadovat léky na poporodní komplikace nebo takové problémy alespoň konzultovat. V rámci svého vyšetřování se také zaměřují na úřady, které se zabývají evidencí a vyplácením finančních prostředků či dávek v těhotenství, apod.

Vzhledem k tomu, že je Liberec příhraniční město, připouští kriminalisté i alternativu, že dítě mohlo být dopraveno a vhozeno do kontejneru i ze sousedního Polska či Německa. Tímto směrem byla rovněž vedena spolupráce, a to prostřednictvím výzev polským a německým médiím. O informace k případu se již zajímala i německá televize MDR a odvysílala je na území spolkových zemí.

V souvislosti s právní kvalifikací zvažují kriminalisté dvě možnosti, a to podezření ze zločinu vraždy s trestní sazbou 15 – 20, nebo zločinu vraždy novorozeného dítěte matkou, kde se trestní sazba pohybuje v rozmezí od 3 do 8 let.

I přesto, že od nalezení mrtvého novorozence uběhl téměř měsíc, žádají kriminalisté i nadále pomoc od veřejnosti. Jakákoliv informace, která se může z jejich pohledu zdát nepodstatná, může být naopak pro kriminalisty důležitá. Veškeré poznatky či postřehy k tomuto případu je možné sdělit policistům prostřednictvím linky tísňového volání 158, nebo osobně na kterémkoliv policejním oddělení.

mjr. Bc. Vlasta Suchánková, PČR