logo

Liberečtí letečtí záchranáři prošli společně s členy Vodní záchranné služby dvoudenním výcvikem

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Záchranu osob, pod kterými se na vodní ploše propadl led, cvičili v těchto dnech letečtí záchranáři ZZS Libereckého kraje. Výcviku se společně s nimi zúčastnili lidé z Vodní záchranné služby ČČK Jablonec nad Nisou a instruktorů z téže organizace. Výcvik vedl hlavní instruktor ZZS Libereckého kraje.

„Letošní podmínky jsou opravdu skvělé, ale současně i velice náročné právě díky realistickým podmínkám jarního nestabilního ledu. Mimo nácviky záchrany ze slanění, v podvěsu, s použitím záchranné smyce i evakuačního trojúhelníku, se zkoušely nové techniky a postupy. Na své si přišel i pilot, který musel vhodným přiblížením „stabilizovat“ postiženého vzduchovým polštářem tak, aby nedošlo k jeho vzdálení od ledové plochy na volnou hladinu, což by v reálném případě znamenalo zpravidla jeho potopení,“ uvádí vodní záchranná služba.

Výcvik probíhal na jablonecké přehradě. Místo pro přistání vrtulníku bylo vybráno na přilehlé louce, která v létě slouží jako parkoviště.

Liberecký vrtulník LZS Kryštof 18 byl ještě před koncem výcviku povolán k transportu nezletilé osoby mezi dvěma nemocnicemi. Z výcviku proto odletěl předčasně.

Stroj v Liberci zajišťuje firma DSA a.s., stejně jako vrtulníky LZS v Hradci Králové a Ústí nad Labem. Posádku tvoří pilot, lékař ZZS LK a záchranář ZZS LK.

MrK, Týdeník Policie