logo

Ministr obrany Martin Stropnický převzal nové vozy Tatra-810

Za účasti významných hostů, včetně prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Jiřího Balouna, přijal v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově symbolicky ministr Stropnický z rukou zástupců společnosti Tatra klíče od 26 vozidel v modifikaci valník se zvedacím čelem. Vozy zamíří k 20 útvarům a zařízením Armády ČR.

Ministr obrany Martin Stropnický při této příležitosti uvedl: „Vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci je důležitá podpora domácího obranného průmyslu. Výrobní schopnosti na vlastním území mají pro stát strategický význam. Ať už v podobě vlastních státních podniků nebo prověřených komerčních dodavatelů.“ Generálporučík Baloun též vyzdvihl význam jistoty silného partnera, kterým Tatra je.
Zakázka navazuje na velkou dodávku vozidel Tatra v letech 2008-2009, kdy bylo dodáno celkem 588 vozů v osmi modifikacích. Současná dodávka 26 vozidel je určena pro 20 vojenských útvarů a zařízení Armády ČR, největší počet pro 143. zásobovací prapor v Lipníku nad Bečvou a Agenturu logistiky.

Dodávka v předstihu (podle smlouvy měla být vozidla dodána do 31. 3. 2017) umožní rychlejší obměnu zastarávající techniky. Cena zakázky činí 150 mil. Kč, což je 5,7 mil. Kč za kus. Do konce roku 2017 jsou plánovány další dodávky v podobě 40 středních a těžkých nákladních automobilů a nakladačů kontejnerů T-815, které mají být dodány do konce dubna a 41 vozidel T-815 kompletu PRAM (přeprava 120mm minometu) s dodávkou do května tohoto roku. Obě zakázky schválila vláda na podzim 2015.

Armáda České republiky využívá vozidla Tatra ve všech modifikacích včetně speciálních, obrněných modelů určených pro zahraniční mise. Celkově armáda disponuje přibližně 3000 vozidly T-810 a T-815 zejména pro jejich osvědčenou, podvozkovou platformu.

Michal Voska, AČR